EU potřebuje solidární azylový systém, který odolá krizím, prohlásila Merkelová

ČTK ČTK
22. 2. 2018 10:51
Německá kancléřka Angela Merkelová volá po tom, aby Evropská unie zavedla takový azylový systém, který bude solidární v přerozdělování uprchlíků.
Německá kancléřka Angela Merkelová při projevu před Spolkovým sněmem.
Německá kancléřka Angela Merkelová při projevu před Spolkovým sněmem. | Foto: Reuters

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) chce, aby Evropská unie měla společný azylový systém, který odolá krizím a bude konečně solidární v rozdělování běženců. Řekla to ve čtvrtek v projevu před Spolkovým sněmem.

Merkelová uvedla, že do června očekává v tomto tématu výrazný pokrok. Fungování přerozdělováni běženců je podle ní nejméně uspokojivou součástí evropské uprchlické politiky. "O tom není pochyb. Ale také není pochyb o tom, že se vytrvalostí a trpělivostí podaří najít trvale solidární řešení," podotkla v asi dvacetiminutovém proslovu. Zdůraznila, že solidarita není jednosměrnou ulicí.

Merkelová, která se také vyslovila pro výrazné posílení unijní agentury Frontex, se tak ve své rétorice o něco přiblížila politikům sociální demokracie. Ti opakovaně spojují přerozdělování uprchlíků s dotacemi z evropských fondů. Země Visegrádské skupiny, včetně Česka, které jsou proti přerozdělování běženců, spojování těchto oblastí odmítají.

Šéfka německé vlády se ve čtvrteční řeči vyslovila také pro to, aby EU v zahraniční politice vystupovala jednotněji. "Potřebujeme více než kdy dříve evropské odpovědi na naléhavé, velké otázky naší doby," řekla. Jednou z nich je konflikt v Sýrii.

Tamní prezident Bašár Asad podle Merkelové nebojuje proti teroristům, ale útočí na své lidi. "Je to masakr, který je jako takový potřeba označit," řekla. Apelovala také na zodpovědnost zemí, jako je Írán a Rusko.

Video: Davy uprchlíků na střeše vlaku v Chebu? Nesdílejme jen podle titulku, začněme myslet, varuje Veselý

Prostřednictvím sociálních sítí se novinářem stává každý z nás, říká Dominik Veselý ze společnosti Ackee. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 35 minutami

Běloruské úřady zakročily proti kanálu Nexta, který informuje o protestech. Zařadily je na seznam extremistů

Běloruský soud rozhodl o zařazení informačního kanálu NEXTA-Live na sociální síti Telegram i jeho loga na seznam extremistických materiálů, informuje dnes agentura Belta s odvoláním na nejvyšší soud. Kanál, který na platformě Telegram podle agentury AFP sledují dva miliony lidí, vešel v poslední době do podvědomí především jako jeden z hlavních zdrojů informací o protirežimních protestech, které v Bělorusku vypukly po srpnových prezidentských volbách.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy