reklama
 
 

EU potřebuje solidární azylový systém, který odolá krizím, prohlásila Merkelová

22. 2. 2018 10:51
Německá kancléřka Angela Merkelová volá po tom, aby Evropská unie zavedla takový azylový systém, který bude solidární v přerozdělování uprchlíků.

Berlín - Německá kancléřka Angela Merkelová (CDU) chce, aby Evropská unie měla společný azylový systém, který odolá krizím a bude konečně solidární v rozdělování běženců. Řekla to ve čtvrtek v projevu před Spolkovým sněmem.

Merkelová uvedla, že do června očekává v tomto tématu výrazný pokrok. Fungování přerozdělováni běženců je podle ní nejméně uspokojivou součástí evropské uprchlické politiky. "O tom není pochyb. Ale také není pochyb o tom, že se vytrvalostí a trpělivostí podaří najít trvale solidární řešení," podotkla v asi dvacetiminutovém proslovu. Zdůraznila, že solidarita není jednosměrnou ulicí.

Merkelová, která se také vyslovila pro výrazné posílení unijní agentury Frontex, se tak ve své rétorice o něco přiblížila politikům sociální demokracie. Ti opakovaně spojují přerozdělování uprchlíků s dotacemi z evropských fondů. Země Visegrádské skupiny, včetně Česka, které jsou proti přerozdělování běženců, spojování těchto oblastí odmítají.

Šéfka německé vlády se ve čtvrteční řeči vyslovila také pro to, aby EU v zahraniční politice vystupovala jednotněji. "Potřebujeme více než kdy dříve evropské odpovědi na naléhavé, velké otázky naší doby," řekla. Jednou z nich je konflikt v Sýrii.

Tamní prezident Bašár Asad podle Merkelové nebojuje proti teroristům, ale útočí na své lidi. "Je to masakr, který je jako takový potřeba označit," řekla. Apelovala také na zodpovědnost zemí, jako je Írán a Rusko.

Video: Davy uprchlíků na střeše vlaku v Chebu? Nesdílejme jen podle titulku, začněme myslet, varuje Veselý

Prostřednictvím sociálních sítí se novinářem stává každý z nás, říká Dominik Veselý ze společnosti Ackee. | Video: DVTV |  01:45

autor: ČTK | 22. 2. 2018 10:51

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama