Ammán - Jen tři z 22 členů Ligy arabských států udržují plné diplomatické styky s Izraelem: Egypt, Jordánsko a africká Mauritánie. U dvou posledně jmenovaných se však tento status quo nyní otřásá v základech.
Jordánský premiér oznámil, že ve světle současných izraelských operací v Gaze se bude jeho vláda zabývat přehodnocením vztahů se svým sousedem.
Jordánské království si s Izraelem v minulosti rozumělo v boji proti palestinskému nacionalismu reprezentovanému Organizací pro osvobození Palestiny (OOP) ještě v čele s Jásirem Arafatem a nyní mají oba státy podobně nevraživý pohled na islamistické hnutí Hamás, které podle nich rozšiřuje v regionu vliv všeobecně neoblíbeného Íránu.
Problémy s Jordánskem
Protesty v šestimilionovém Jordánsku, které má téměř třímilionovou palestinskou diasporu, však nyní nutí vládu, aby otočila.
"Jordánsko zváží všechny možnosti, včetně přehodnocení vztahů s Izraelem," citovala televize Al-Džazíra z nedělního projevu jordánského premiéra Nádira Dahabího k poslancům. "Není možné, abychom zůstali zticha, když tato hrozba ohrožuje bezpečnost celého regionu."
Studenti demonstrující před jordánským parlamentem požadují podle Al-Džazíry zmrazení vztahů s Izraelem a vyhoštění izraelského velvyslance.
Tisícové demonstrace zachvátily celý Blízký východ včetně druhého z regionálních diplomatických partnerů Tel Avivu Egypta. Tam čelí vláda prezidenta Husního Mubaraka ještě kritice za to, že nechává po léta uzavřený hraniční přechod do Gazy v Rafahu, a podílí se tak na blokádě tohoto palestinského teritoria.
Dva dny před začátkem izraelského útoku zde navíc byla izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová. A spekuluje se, že k němu tehdy dostala od Mubaraka zelenou.
Turecko a Mauritánie
Přehodnocení vzájemných vztahů s Izraeelem zvažuje podle izraelského serveru DEBKAfile také další ze vzácných muslimských spojenců, které židovský stát dosud měl - Turecko, jehož premiér Recep Tayip Erdogan Izrael v pondělí velmi tvrdě kritizoval.
Izrael podle Erdogana "spáchal nelidské činy, které ho přivedou k sebedestrukci. Alláh dříve či později potrestá ty, kteří porušují práva nevinných."
Už o víkendu obvinil Erdogan Izrael ze spáchání zločinů proti lidskosti a nyní podle DEBKAfile zvažuje přerušení vzájemné vojenské spolupráce a zrušení naplánovaného vojenského cvičení.
Podle agentury Reuters utrpí i vztah Izraele a Mauritánie.
Státy navázaly diplomatické styky v roce 1999, ale mauritánská vláda od té doby čelí periodickému tlaku ulice, aby byly přerušeny. Po demonstracích proti útokům v Gaze kabinet v pondělí večer rozhodl, že z Izraele povolá zpět domů velvyslance ke konzultacím.