Damašek - Na dvě vojenské základny v Sýrii dopadly v noci na pondělí rakety. V provincii Hamá po náletu explodovaly sklady munice a zbraní, na záběrech jsou vidět mohutné požáry. Druhý úder směřoval na základnu blízko mezinárodního letiště v Aleppu.
Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která s pomocí lokálních zdrojů monitoruje dění v zemi, zemřelo při bombardování 26 íránských a iráckých bojovníků.
Teď se však všichni ptají, kdo za útokem stojí. Nikdo se totiž k náletům nepřihlásil.
Pravděpodobně šlo o izraelskou akci, která měla zlikvidovat íránské cíle v Sýrii. Izraelská vláda se ostatně v pondělí sejde na mimořádném zasedání.
Nešlo by zdaleka o první izraelské bombardování v Sýrii. Loni v srpnu šéf izraelského letectva oznámil, že jeho země podnikla v Sýrii asi stovku náletů.
Izrael také v minulosti několikrát zdůraznil, že nedopustí, aby Íránci stavěli v Sýrii své základny a pomáhali vyzbrojovat radikální libanonské hnutí Hizballáh.
Boj s nepřítelem židovského státu
Izrael jako obvykle nálet ani nepopírá, ani nepotvrzuje. "Nekomentujeme zahraniční zprávy a v tuto chvíli nemáme žádné informace," prohlásil mluvčí izraelské armády Jonathan Conricus.
"Jsou dvě možnosti. První je, že zaútočily Spojené státy. Pokud to nebyly ony, tak je tady ještě druhá možnost a tu nemohu potvrdit," řekl izraelskému rozhlasu bývalý šéf izraelské vojenské rozvědky Amos Jadlin.
VIDEO: Footage reportedly of a very large explosion tonight in #Hama #Syria. - @Dannymakkisyria pic.twitter.com/94QJ0dwXU6
— Conflict News (@Conflicts) April 29, 2018
Syrská vláda nálet přiznala a obvinila z něj právě židovský stát. Na základně v Hamá je dislokovaná syrská 47. brigáda, většinu jejích příslušníků ale tvoří Íránci, Iráčané a ozbrojenci zmíněného libanonského hnutí Hizballáh. Ti bojují spolu s Rusy na straně režimu Bašára Asada proti syrským povstalcům, kteří chtějí Asada svrhnout.
Izrael opakovaně kritizuje trvalé íránské základny v Sýrii, které jsou blízko jeho hranic, protože Írán je nepřítelem židovského státu a neuznává jeho právo na existenci.
Už na začátku dubna izraelské letectvo zaútočilo na velkou základnu T-4 na východě Sýrie, kde bývají rovněž Íránci.
Napětí i ve vztazích s Ruskem
Izraelská armáda se podle deníku Haarec připravuje na íránskou odvetu. Nejvyšší íránský duchovní vůdce Alí Chameneí v pondělí varoval: "Odpovědí na útoky budou útoky."
Konkrétně by podle Haarecu mělo jít o útok ze Sýrie nebo Libanonu, případně o atentát proti Izraelcům v zahraničí.
Jako historický příklad takového útoku uvádí list explozi na letišti v bulharském Burgasu v roce 2012, kde sebevražedný atentátník připravil o život pět izraelských turistů. Z akce je podezřelý Hizballáh.
Izraelci se navíc snaží přemluvit Moskvu, aby vliv Íránu v Sýrii omezila. Podle Haarecu ale tato taktika není úspěšná, a roste tak i napětí mezi Ruskem a Izraelem.
Rusové nyní zvažují, že syrské armádě dodají moderní systém protiletecké obrany S-300. Izrael vyhrožuje, že ho zničí.