Izrael chce stavět na Západním břehu Jordánu dva tisíce domů

ČTK ČTK
20. 3. 2014 23:01
Podle Palestinců může vést chování Izraele ke ztroskotání mírových rozhovorů.
Bariéra na západním břehu Jordánu.
Bariéra na západním břehu Jordánu. | Foto: Wikimedia Commons

Jeruzalém - Izrael podpořil výstavbu dalších více než dvou tisíc domů v šesti židovských osadách na Západním břehu Jordánu. Pro agenturu AFP to potvrdil Guy Inbar z izraelského ministerstva obrany.

Výstavbu 2269 domů schválila již v únoru ministerská komise. EU a USA výstavbu už několikrát zkritizovaly s tím, že komplikuje situaci kolem obnovených izraelsko-palestinských mírových rozhovorů. Podle Palestinců může vést chování Izraele ke ztroskotání rozhovorů.

O nových plánech kabinetu Benjamina Netanjahua informovala již dříve izraelská mírová organizace Peace Now. Údajně má jít o 1015 bytových jednotek v osadách Lešem, Bejt El a Almog a 1254 v osadách Ariel, která je druhou největší v oblasti, Ševut Rachel a Šavej Šomron. U první skupiny osad je potřeba už jen souhlas ministra obrany Mošeho Jaalona, o druhé skupině bude komise ještě dál jednat.

Podle Liora Amihaie z hnutí Peace Now jde o další důkazy, že Izrael "nemá v úmyslu dosáhnout mírové dohody a dělá všechno pro to, aby donutil palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse z vyjednávání se stáhnout".

Netanjahuova vláda výstavbu osad na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě vždy bránila na základě principu nutnosti rozšiřovat osady v souladu s demografickým vývojem. Tyto osady ovšem stojí na území, které se má stát budoucí Palestinou, což mírová jednání komplikuje.

Podle Palestinců začali Izraelci od zahájení mírových rozhovorů loni v červenci stavět celkem 10 509 nových domů v židovských osadách na Západním břehu Jordánu. Během této doby rovněž zbourali 146 palestinských domů.

Jak uvedl mluvčí palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse, chování židovského státu může vést ke ztroskotání mírových jednání. "Izraelská politika osídlování může způsobit selhání rozhovorů. Ty tak skončí ve slepé uličce," prohlásil mluvčí Nabíl abú Rudajná.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 4 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy