Izrael chce stavět na Západním břehu Jordánu dva tisíce domů

ČTK ČTK
20. 3. 2014 23:01
Podle Palestinců může vést chování Izraele ke ztroskotání mírových rozhovorů.
Bariéra na západním břehu Jordánu.
Bariéra na západním břehu Jordánu. | Foto: Wikimedia Commons

Jeruzalém - Izrael podpořil výstavbu dalších více než dvou tisíc domů v šesti židovských osadách na Západním břehu Jordánu. Pro agenturu AFP to potvrdil Guy Inbar z izraelského ministerstva obrany.

Výstavbu 2269 domů schválila již v únoru ministerská komise. EU a USA výstavbu už několikrát zkritizovaly s tím, že komplikuje situaci kolem obnovených izraelsko-palestinských mírových rozhovorů. Podle Palestinců může vést chování Izraele ke ztroskotání rozhovorů.

O nových plánech kabinetu Benjamina Netanjahua informovala již dříve izraelská mírová organizace Peace Now. Údajně má jít o 1015 bytových jednotek v osadách Lešem, Bejt El a Almog a 1254 v osadách Ariel, která je druhou největší v oblasti, Ševut Rachel a Šavej Šomron. U první skupiny osad je potřeba už jen souhlas ministra obrany Mošeho Jaalona, o druhé skupině bude komise ještě dál jednat.

Podle Liora Amihaie z hnutí Peace Now jde o další důkazy, že Izrael "nemá v úmyslu dosáhnout mírové dohody a dělá všechno pro to, aby donutil palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse z vyjednávání se stáhnout".

Netanjahuova vláda výstavbu osad na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě vždy bránila na základě principu nutnosti rozšiřovat osady v souladu s demografickým vývojem. Tyto osady ovšem stojí na území, které se má stát budoucí Palestinou, což mírová jednání komplikuje.

Podle Palestinců začali Izraelci od zahájení mírových rozhovorů loni v červenci stavět celkem 10 509 nových domů v židovských osadách na Západním břehu Jordánu. Během této doby rovněž zbourali 146 palestinských domů.

Jak uvedl mluvčí palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse, chování židovského státu může vést ke ztroskotání mírových jednání. "Izraelská politika osídlování může způsobit selhání rozhovorů. Ty tak skončí ve slepé uličce," prohlásil mluvčí Nabíl abú Rudajná.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 1 hodinou

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy