V Jeruzalémě začaly izraelsko-palestinské mírové rozhovory

ČTK ČTK
14. 8. 2013 20:39
Izraelští diplomaté očekávají "dlouhé a vyčerpávající" rozhovory.
Foto: Reuters

Jeruzalém - Bez fanfár a s minimálním optimismem začaly v Jeruzalémě po bezmála tříleté pauze izraelsko-palestinské mírové rozhovory. Oficiálně o jejich zahájení ani o místě konání nebyla vydána žádná zpráva, izraelské úřady jen zveřejnily video, na němž si vyjednavači tisknou ruce. Bližší informace o průběhu jednání údajně novináři nedostanou.

Diskusi delegací vedených izraelskou ministryní spravedlnosti Cipi Livniovou a palestinským vyjednávačem Saíbem Irikátem má pomáhat zvláštní americký vyslanec Martin Indyk, který je rozhovorům přítomen. Podle dřívějších zpráv by se mělo jednat v jeruzalémském hotelu Krále Davida, izraelské zdroje ale tuto informaci nepotvrdily. Schůzka by mělo být věnována jednacímu programu.

Livniová na svém blogu napsala, že cílem jejího jednání s Irikátem je "dosáhnout mírové dohody, která Izraeli umožní zůstat židovským a demokratickým státem a zajistí bezpečnost jeho občanům". Izraelští diplomaté očekávají "dlouhé a vyčerpávající" rozhovory. Informovat novináře o jejich průběhu nebudou, aby nerozdmýchali veřejnou při o podmínkách vzniku palestinského státu a o jeho soužití s Izraelem.

Podle agentury Reuters na žádné z jednacích stran nepanuje optimismus ohledně možnosti rychlého úspěchu v tak citlivých otázkách, jako jsou hranice palestinského státu, osud izraelských osad, status Jeruzaléma nebo budoucnost palestinských uprchlíků.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ani palestinský prezident Mahmúd Abbás ale nechtějí být zodpovědní za krach jednání, která s velkým úsilím zprostředkoval ministr zahraničí USA John Kerry.

Jednotlivá kola jednání by se měla konat v několikatýdenním odstupu na různých místech, mimo jiné i v Jerichu na okupovaném západním břehu Jordánu. Podle Kerryho plánu by jednání mělo přinést výsledky za devět měsíců. Šéf americké diplomacie, který je na návštěvě v Brazílii, dnes novinářům řekl, že měl s Netanjahuem "velmi upřímný, přímý a otevřený" telefonický rozhovor.

Jednání předcházelo propuštění 26 Palestinců, kteří si odpykávali dlouhé tresty za útoky proti Izraeli. Židovský stát je pustil na svobodu, aby ukázal dobrou vůli před dalším kolem mírových rozhovorů.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy