Izrael propustil 26 Palestinců a oznámil další výstavbu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
30. 10. 2013 11:17
Propuštění vězňů odstartovalo na palestinském území bouřlivé oslavy.
Foto: REUTERS/Mohammed Salem

Jeruzalém - Izrael propustil z vězení dalších 26 Palestinců odsouzených k dlouhým trestům za teroristické útoky.

Krok, který na palestinském území vyvolal bouřlivé oslavy, je součástí dohody o obnově mírových rozhovorů. Přesto zůstávají v káznicích židovského státu tisíce Palestinců.

Amnestie by mohla přidat na důvěryhodnosti jednání palestinského prezidenta Mahmúda Abbásevyjednávajícího s Izraelem, uvedla agentura Reuters. Abbás se musí vypořádat s rivaly z radikálního Hamásu, kteří ovládají Gazu.

Foto: Reuters

Nová výstavba v Jeruzalémě

Smířlivý krok kazí následné prohlášení o další výstavbě ve východním Jeruzalémě. To by mohlo mírový proces zkomplikovat, poznamenává The Jerusalem Post.

Premiér Benjamin Netanjahu čelí kritice za to, že vláda dává svobodu vrahům izraelských občanů, a tak si chce voliče udobřit plány další výstavby.

S východní částí Jeruzaléma přitom Palestinci počítají jako s metropolí svého budoucího státu. Proto jakoukoli židovskou výstavbu považují za znamení, že se Izrael ve skutečnosti na míru dohodnout nechce.

Foto: REUTERS/Mohammed Salem

Netanjahu ujistil, že vláda schválí výstavbu 1500 bytů ve čtvrti Ramat Šlomo. Řekl rovněž, že ti Izraelci, kteří už v této čtvrti byty mají, dostanou povolení k jejich rozšíření o další místnost.

V plánu je rovněž povolení vybudovat národní park na úpatí hory Skopus. O výstavbě v této části východního Jeruzaléma, kde je kromě jiného Hebrejská univerzita, se dlouho debatuje, protože budování parku by zablokovalo rozšiřování blízké arabské čtvrti.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás vítá propuštěné vězně.
Palestinský prezident Mahmúd Abbás vítá propuštěné vězně. | Foto: REUTERS/Mohamad Torokman

Přivítal je i prezident

Propuštění vězňů podle agentury AP odstartovalo na palestinském území bouřlivé oslavy.

Mnoho lidí v Izraeli tento krok naopak kritizuje. Proti propuštění Palestinců již v pondělí večer protestovalo několik set Izraelců před věznicí Ofer na Západním břehu Jordánu.

Pět propuštěných Palestinců bylo dopraveno do Pásma Gazy a zbývajících 21 na Západní břeh Jordánu. Tam je přivítalo přes 2000 lidí.

Mezi čekajícími byl i palestinský prezident Mahmúd Abbás. Ten prohlásil, že další skupina se dostane na svobodu za dva měsíce, a vyzval k propuštění všech Palestinců.

Foto: REUTERS/Ibraheem Abu Mustafa

Na svobodu se dostane přes sto lidí

Izrael se v rámci dohody o obnově mírových rozhovorů zavázal, že letos pustí z vězení celkem 104 vězněných Palestinců. Prvních 26 se dostalo na svobodu již 13. srpna.

Foto: 579733

Mezi nově propuštěnými je například Ísá Abid Rabú, odsouzený v roce 1984 za vraždu dvou izraelských studentů. Rabú si z druhé skupiny propuštěných odpykal v izraelském žaláři nejdelší dobu.

Všichni násilné činy spáchali před uzavřením první izraelsko-palestinské mírové dohody v roce 1993, i když někteří byli souzeni až po jejím podpisu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy