Izrael propustil 26 Palestinců a oznámil další výstavbu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
30. 10. 2013 11:17
Propuštění vězňů odstartovalo na palestinském území bouřlivé oslavy.
Foto: REUTERS/Mohammed Salem

Jeruzalém - Izrael propustil z vězení dalších 26 Palestinců odsouzených k dlouhým trestům za teroristické útoky.

Krok, který na palestinském území vyvolal bouřlivé oslavy, je součástí dohody o obnově mírových rozhovorů. Přesto zůstávají v káznicích židovského státu tisíce Palestinců.

Amnestie by mohla přidat na důvěryhodnosti jednání palestinského prezidenta Mahmúda Abbásevyjednávajícího s Izraelem, uvedla agentura Reuters. Abbás se musí vypořádat s rivaly z radikálního Hamásu, kteří ovládají Gazu.

Foto: Reuters

Nová výstavba v Jeruzalémě

Smířlivý krok kazí následné prohlášení o další výstavbě ve východním Jeruzalémě. To by mohlo mírový proces zkomplikovat, poznamenává The Jerusalem Post.

Premiér Benjamin Netanjahu čelí kritice za to, že vláda dává svobodu vrahům izraelských občanů, a tak si chce voliče udobřit plány další výstavby.

S východní částí Jeruzaléma přitom Palestinci počítají jako s metropolí svého budoucího státu. Proto jakoukoli židovskou výstavbu považují za znamení, že se Izrael ve skutečnosti na míru dohodnout nechce.

Foto: REUTERS/Mohammed Salem

Netanjahu ujistil, že vláda schválí výstavbu 1500 bytů ve čtvrti Ramat Šlomo. Řekl rovněž, že ti Izraelci, kteří už v této čtvrti byty mají, dostanou povolení k jejich rozšíření o další místnost.

V plánu je rovněž povolení vybudovat národní park na úpatí hory Skopus. O výstavbě v této části východního Jeruzaléma, kde je kromě jiného Hebrejská univerzita, se dlouho debatuje, protože budování parku by zablokovalo rozšiřování blízké arabské čtvrti.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás vítá propuštěné vězně.
Palestinský prezident Mahmúd Abbás vítá propuštěné vězně. | Foto: REUTERS/Mohamad Torokman

Přivítal je i prezident

Propuštění vězňů podle agentury AP odstartovalo na palestinském území bouřlivé oslavy.

Mnoho lidí v Izraeli tento krok naopak kritizuje. Proti propuštění Palestinců již v pondělí večer protestovalo několik set Izraelců před věznicí Ofer na Západním břehu Jordánu.

Pět propuštěných Palestinců bylo dopraveno do Pásma Gazy a zbývajících 21 na Západní břeh Jordánu. Tam je přivítalo přes 2000 lidí.

Mezi čekajícími byl i palestinský prezident Mahmúd Abbás. Ten prohlásil, že další skupina se dostane na svobodu za dva měsíce, a vyzval k propuštění všech Palestinců.

Foto: REUTERS/Ibraheem Abu Mustafa

Na svobodu se dostane přes sto lidí

Izrael se v rámci dohody o obnově mírových rozhovorů zavázal, že letos pustí z vězení celkem 104 vězněných Palestinců. Prvních 26 se dostalo na svobodu již 13. srpna.

Foto: 579733

Mezi nově propuštěnými je například Ísá Abid Rabú, odsouzený v roce 1984 za vraždu dvou izraelských studentů. Rabú si z druhé skupiny propuštěných odpykal v izraelském žaláři nejdelší dobu.

Všichni násilné činy spáchali před uzavřením první izraelsko-palestinské mírové dohody v roce 1993, i když někteří byli souzeni až po jejím podpisu.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy