Izrael propustil 26 Palestinců a oznámil další výstavbu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
30. 10. 2013 11:17
Propuštění vězňů odstartovalo na palestinském území bouřlivé oslavy.
Foto: REUTERS/Mohammed Salem

Jeruzalém - Izrael propustil z vězení dalších 26 Palestinců odsouzených k dlouhým trestům za teroristické útoky.

Krok, který na palestinském území vyvolal bouřlivé oslavy, je součástí dohody o obnově mírových rozhovorů. Přesto zůstávají v káznicích židovského státu tisíce Palestinců.

Amnestie by mohla přidat na důvěryhodnosti jednání palestinského prezidenta Mahmúda Abbásevyjednávajícího s Izraelem, uvedla agentura Reuters. Abbás se musí vypořádat s rivaly z radikálního Hamásu, kteří ovládají Gazu.

Foto: Reuters

Nová výstavba v Jeruzalémě

Smířlivý krok kazí následné prohlášení o další výstavbě ve východním Jeruzalémě. To by mohlo mírový proces zkomplikovat, poznamenává The Jerusalem Post.

Premiér Benjamin Netanjahu čelí kritice za to, že vláda dává svobodu vrahům izraelských občanů, a tak si chce voliče udobřit plány další výstavby.

S východní částí Jeruzaléma přitom Palestinci počítají jako s metropolí svého budoucího státu. Proto jakoukoli židovskou výstavbu považují za znamení, že se Izrael ve skutečnosti na míru dohodnout nechce.

Foto: REUTERS/Mohammed Salem

Netanjahu ujistil, že vláda schválí výstavbu 1500 bytů ve čtvrti Ramat Šlomo. Řekl rovněž, že ti Izraelci, kteří už v této čtvrti byty mají, dostanou povolení k jejich rozšíření o další místnost.

V plánu je rovněž povolení vybudovat národní park na úpatí hory Skopus. O výstavbě v této části východního Jeruzaléma, kde je kromě jiného Hebrejská univerzita, se dlouho debatuje, protože budování parku by zablokovalo rozšiřování blízké arabské čtvrti.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás vítá propuštěné vězně.
Palestinský prezident Mahmúd Abbás vítá propuštěné vězně. | Foto: REUTERS/Mohamad Torokman

Přivítal je i prezident

Propuštění vězňů podle agentury AP odstartovalo na palestinském území bouřlivé oslavy.

Mnoho lidí v Izraeli tento krok naopak kritizuje. Proti propuštění Palestinců již v pondělí večer protestovalo několik set Izraelců před věznicí Ofer na Západním břehu Jordánu.

Pět propuštěných Palestinců bylo dopraveno do Pásma Gazy a zbývajících 21 na Západní břeh Jordánu. Tam je přivítalo přes 2000 lidí.

Mezi čekajícími byl i palestinský prezident Mahmúd Abbás. Ten prohlásil, že další skupina se dostane na svobodu za dva měsíce, a vyzval k propuštění všech Palestinců.

Foto: REUTERS/Ibraheem Abu Mustafa

Na svobodu se dostane přes sto lidí

Izrael se v rámci dohody o obnově mírových rozhovorů zavázal, že letos pustí z vězení celkem 104 vězněných Palestinců. Prvních 26 se dostalo na svobodu již 13. srpna.

Foto: 579733

Mezi nově propuštěnými je například Ísá Abid Rabú, odsouzený v roce 1984 za vraždu dvou izraelských studentů. Rabú si z druhé skupiny propuštěných odpykal v izraelském žaláři nejdelší dobu.

Všichni násilné činy spáchali před uzavřením první izraelsko-palestinské mírové dohody v roce 1993, i když někteří byli souzeni až po jejím podpisu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi v polovině prosince

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Záměr opustit skupinu tří desítek zemí, které si umožňují provádět vzájemné kontrolní přelety, v květnu schválil ruský parlament a tento měsíc příslušný zákon podepsal prezident Vladimir Putin.

Dohoda o otevřeném nebi, jejímž signatářem je i Česká republika a Slovensko, platí od roku 2002 a jejím původním cílem bylo posílit důvěru mezi Ruskem a západními státy. Loni od dohody odstoupily Spojené státy, což tehdejší americký prezident Donald Trump zdůvodnil porušováním závazků ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla s tím, že její omezování letů nad ruským územím dohoda připouští a že USA zavedly ještě přísnější omezení pro kontrolní lety nad Aljaškou.

Moskva doufala, že nový americký prezident Joe Biden, který dříve odstoupení USA kritizoval, k dohodě opět přistoupí. Minulý měsíc ale Washington oznámil, že se k dohodě o otevřeném nebi vrátit nehodlá. Rusko reagovalo rozhořčeně a náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov to tehdy označil za "další politickou chybu" USA a "novou ránu systému evropské bezpečnosti". Rjabkov též popřel, že by Rusko dohodu porušovalo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy