Izrael schválil výstavbu dalších osad v Palestině

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
11. 8. 2013 13:45
Izraelský ministr bytové výstavby schválil vybudování další tisícovky domů
Osada Givat Zeev, Západní břeh Jordánu
Osada Givat Zeev, Západní břeh Jordánu | Foto: Reuters

Jeruzalém - Izraelský ministr bytové výstavby definitivně schválil vybudování další tisícovky domů na okupovaných palestinských územích.

Židovské osídlení se má podle plánů kabinetu rozšířit na západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě. Krok vláda oznámila pouhé tři dny před pokračováním izraelsko-palestinských mírových rozhovorů.

Ministr Uri Ariel oznámil, že 800 domů bude postaveno ve východním Jeruzalémě a dalších téměř 400 v několika velkých židovských osadách na západním břehu Jordánu. Palestinský prezident Mahmúd Abbás přitom dlouhodobě trval na tom, že mírová jednání neobnoví, pokud Izrael osídlování okupovaných území nezastaví. Z tohoto požadavku nakonec ustoupil až na nátlak Washingtonu.

Tak se žije v Palestině:

Západní břehu Jordánu a východní část Jeruzaléma okupoval Izrael za války v roce 1967. Tato území mají spolu s pásmem Gazy tvořit budoucí palestinský stát, o jehož vznik Palestinci dlouhodobě usilují. Doufají přitom, že cestu k tomuto cíli otevře právě obnovené mírové jednání, které má ve středu pokračovat v Jeruzalémě.

O obnovu rozhovorů po bezmála tříleté přestávce se půlroční intenzivní diplomacií na Blízkém východě zasloužily Spojené státy. K přípravnému jednání o obnově rozhovorů se už izraelští a palestinští zástupci sešli koncem července ve Washingtonu. Rozhovory by měly skončit dohodou do devíti měsíců.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Čeští fotbalisté zůstali v žebříčku FIFA na 45. místě

Čeští fotbalisté zůstali po třech říjnových zápasech v žebříčku reprezentací FIFA na 45. místě, o které se nyní dělí se Skotskem. Pořadí stále vede Belgie. Mezinárodní federace fotbalových asociací zveřejnila říjnový žebříček na svém webu.

Český tým v říjnu odehrál tři venkovní zápasy. Nejprve v přípravě zvítězil 2:1 na Kypru, následně v Lize národů vyhrál totožným výsledkem v Izraeli a poté ve stejné soutěži podlehl 0:1 ve Skotsku. Během srazu z mužstva postupně kvůli koronavirovým opatřením vypadlo sedm hráčů a v posledním duelu scházel i hlavní trenér Jaroslav Šilhavý.

Z českých soupeřů v Lize národů si nejvíce polepšil Izrael, který se posunul o pět míst na 88. pozici. Skotové poskočili o čtyři příčky a mají stejně bodů jako Šilhavého svěřenci. Slováci naopak klesli o jedno místo na 37. pozici.

Už přes dva roky vévodí žebříčku Belgičané. Prvních pět míst zůstalo nezměněno, na šestou pozici poskočili Španělé. Největší posun se povedl Maltě, která si polepšila o šest příček na 180. místo.

Další zprávy