Izrael schválil výstavbu dalších osad v Palestině

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
11. 8. 2013 13:45
Izraelský ministr bytové výstavby schválil vybudování další tisícovky domů
Osada Givat Zeev, Západní břeh Jordánu
Osada Givat Zeev, Západní břeh Jordánu | Foto: Reuters

Jeruzalém - Izraelský ministr bytové výstavby definitivně schválil vybudování další tisícovky domů na okupovaných palestinských územích.

Židovské osídlení se má podle plánů kabinetu rozšířit na západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě. Krok vláda oznámila pouhé tři dny před pokračováním izraelsko-palestinských mírových rozhovorů.

Ministr Uri Ariel oznámil, že 800 domů bude postaveno ve východním Jeruzalémě a dalších téměř 400 v několika velkých židovských osadách na západním břehu Jordánu. Palestinský prezident Mahmúd Abbás přitom dlouhodobě trval na tom, že mírová jednání neobnoví, pokud Izrael osídlování okupovaných území nezastaví. Z tohoto požadavku nakonec ustoupil až na nátlak Washingtonu.

Tak se žije v Palestině:

Západní břehu Jordánu a východní část Jeruzaléma okupoval Izrael za války v roce 1967. Tato území mají spolu s pásmem Gazy tvořit budoucí palestinský stát, o jehož vznik Palestinci dlouhodobě usilují. Doufají přitom, že cestu k tomuto cíli otevře právě obnovené mírové jednání, které má ve středu pokračovat v Jeruzalémě.

O obnovu rozhovorů po bezmála tříleté přestávce se půlroční intenzivní diplomacií na Blízkém východě zasloužily Spojené státy. K přípravnému jednání o obnově rozhovorů se už izraelští a palestinští zástupci sešli koncem července ve Washingtonu. Rozhovory by měly skončit dohodou do devíti měsíců.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 39 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

Další zprávy