Italský parlament dnes nového prezidenta nezvolil

ČTK ČTK
29. 1. 2015 18:58
Kandidát Demokratické strany premiéra Mattea Renziho, 73letý ústavní soudce Sergio Mattarella, podle očekávání nezískal potřebnou dvoutřetinovou většinu hlasů volitelů.
O nástupci Giorgia Napolitana (na snímku) se rozhodne zřejmě až v sobotu.
O nástupci Giorgia Napolitana (na snímku) se rozhodne zřejmě až v sobotu. | Foto: Reuters

Řím - Italský parlament dnes v prvním kole nezvolil nového prezidenta. Kandidát Demokratické strany (PD) premiéra Mattea Renziho, 73letý ústavní soudce Sergio Mattarella, podle očekávání nezískal potřebnou dvoutřetinovou většinu hlasů volitelů.

Volba má dvěma koly pokračovat v pátek. Sám Renzi očekává, že Mattarella bude zvolen až v sobotním čtvrtém kole, kdy bude ke zvolení hlavy státu stačit podpora absolutní většiny hlasů volitelů.

Volba nové hlavy státu se koná dva týdny poté, co 89letý prezident Giorgio Napolitano z úřadu odstoupil kvůli vysokému věku. Jeho nástupce vybírá kolegium 1009 volitelů složené z poslanců dolní komory, senátorů a zástupců 20 regionů.

Renzi oznámil oficiálního kandidáta Demokratické strany až dnes. Příštím italským prezidentem se má stát Mattarella, ale podle očekávání se jím nestal už dnes. Pro zvolení hlavy státu totiž byla vyžadována těžko dosažitelná dvoutřetinová většina hlasů, tedy alespoň 673.

Od pátku se mají konat vždy až dvě kola hlasování denně, a to až do zvolení nového italského prezidenta. Až ve čtvrtém kole volby přitom bude stačit většina hlasů, to je 505.

Samotná PD přitom disponuje 445 hlasy a několik menších stran už dalo najevo, že Mattarellu také podpoří. Mnoho zákonodárců, včetně těch vládních, naopak předem naznačilo, že v prvních kolech odevzdají prázdné lístky. To dnes podle agentury Reuters učinila více než třetina hlasujících.

"V sobotu ráno se odehraje velmi důležitý krok pro naši stranu a toto volební období," prohlásil dnes italský ministerský předseda.

Proti Mattarellovi se staví například konzervativní strana Vzhůru Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy