Romano Prodi: Na italského prezidenta kandidovat nebudu

ČTK ČTK
16. 1. 2015 23:10
Levicového politika přitom většina médií označovala za favorita na nástupce Giorgia Napolitaneho, který se úřadu vzdal tuto středu po téměř devíti letech.
Romano Prodi: "Už nechci být uprostřed toho napětí a problémů."
Romano Prodi: "Už nechci být uprostřed toho napětí a problémů." | Foto: Reuters

Řím - Bývalý dvojnásobný premiér a předseda Evropské komise Romano Prodi v pátek vyloučil, že by se zúčastnil klání o post italského prezidenta.

Levicového politika přitom většina médií označovala za favorita na nástupce Giorgia Napolitaneho, který se úřadu vzdal tuto středu po téměř devíti letech.

"Už nechci být uprostřed toho napětí a problémů," řekl v pátek agentuře ANSA 75letý Prodi.

Současný premiér Matteo Renzi, který je Prodiovým spolustraníkem, v pátek uvedl, že jeho Demokratická strana svého kandidáta na post hlavy státu oznámí až den před volbou, která se bude konat 29. ledna. Hlasování je všeobecně považováno za test pro Renziovu vládu.

Kromě Prodiho ke žhavým kandidátům na italského prezidenta podle médií dosud patřil i bývalý předseda vlády Giuliano Amato podporovaný opoziční strany Vzhůru, Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho.

Zmiňují se ale i další možní kandidáti, například současný ministr hospodářství Pier Carlo Padoan, guvernér italské centrální banky Ignazio Visco či známý prokurátor Raffaele Cantone. Šéf Evropské centrální banky Mario Draghi už dříve kandidaturu odmítl s tím, že jej politika nezajímá.

Volba prezidenta je v Itálii tajná. Hlasuje při ní zhruba tisícovka poslanců, senátorů a zástupců regionů. V prvních třech kolech je ke zvolení potřeba dvoutřetinová většina všech hlasů, v dalších kolech pak už jen prostá většina. Pokud nebude shoda na přijatelném kandidátovi, může se volba protáhnout i na několik dní.

 

Právě se děje

před 9 minutami

V Čechách a na jižní Moravě hrozí v neděli večer ledovka na silnicích

V Čechách a části Jihomoravského kraje se dnes večer a v noci na pondělí bude místy při mrznoucím dešti nebo mrholení tvořit ledovka. Silnice a chodníky tak mohou klouzat a hrozí nebezpečí úrazů a problémy v dopravě. Informoval o tom dnes Český hydrometeorologický ústav.

Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí od dnešních 20:00 do pondělních 10:00 pro většinu krajů. Netýká se pouze Moravskoslezského, Olomouckého, Zlínského a části Jihomoravského a Pardubického kraje a regionu kolem Kostelce nad Orlicí v Královéhradeckém kraji.

Meteorologové v souvislosti s ledovkou lidem doporučují, aby chodili velmi opatrně, přičemž ti starší nebo méně mobilní by měli pohyb venku raději omezit. Řidiči mají sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy.

Další zprávy