Řím - Itálie zná muže, který má třetí největší ekonomiku eurozóny vyvést z hluboké vládní i ekonomické krize. Jmenuje se Enrico Letta a ve svých 46 letech je mezi veterány v klubu, který Itálii momentálně řídí, skoro nejmladší.
Prezident Giorgio Napolitano se pro Lettu rozhodl poměrně rychle. (Staro)novou hlavou státu byl totiž zvolen teprve v pondělí.
Právě výběr politika, který se pokusí dostat k jednomu stolu rozhádané politiky hlavních italských parlamentních stran, byl jeho prvním - a nejdůležitějším - úkolem. Itálie premiéra nutně potřebuje - od předčasných parlamentních voleb uplynuly už dva měsíce a krizí zmítaná země je stále bez vlády.
Sociální demokrat Enrico Letta je místopředsedou Demokratické strany (PD), která v únoru vyhrála italské volby. Sestavit vládu se pokusí poté, co se totéž nepovedlo jeho stranickému kolegovi Pieru Luigimu Bersanimu.
Letta chce s rozhovory s partnery začít ve čtvrtek. Některá média dokonce tvrdí, že už ve čtvrtek vláda složí slib a v pondělí dostane důvěru v italském parlamentu.
"Ne za každou cenu"
Na rozdíl od Bersaniho se Letta nebrání spolupráci s mediálním magnátem Silviem Berlusconim a jeho Lidem svobody. Zároveň ale zdůrazňuje: Chci se dohodnout, jen ne za každou cenu.
Šance na dohodu je nicméně slušná. Podle italských komentátorů už klíčové politické strany řekly, že se velké koalice hodlají účastnit. Záležet teď bude na tom, kdo si stanoví jaké podmínky.
Právě velkou koalici favorizuje i všeobecně uznávaný prezident Napolitano.
Už na konci tohoto týdne by tak italští sociální demokraté mohli uzavřít něco, čemu mnozí z nich až dosud říkali "pakt s ďáblem". A báli se ho.
Ďáblem není nikdo jiný než politický matador Berlusconi. Do vládního klubu zřejmě přiberou ještě centristy Maria Montiho.
"Potřebujeme dohodu, abychom vytvořili vládu, která bude brzy vybraná," nechal se slyšet Silvio Berlusconi. "Potřebujeme silnou a stabilní vládu, která bude mít čas."
Promovaný politolog
Muž, který má takovou vládu vést, pochází z Pisy a je promovaným politologem.
S vládou má zkušenost, sloužil v ní coby ministr pro evropské záležitosti a ministr průmyslu.
Enrico Letta se původně hlásil ke křesťanským demokratům. Italská média také neopomněla zdůraznit, že je synovcem blízkého Berlusconiho poradce Gianniho Letty.
Druhý muž italské sociální demokracie už vystoupil i s prvním prohlášením. Kritizoval v něm evropskou politiku škrtů. Úsporná opatření podle něj nestačí na to, aby Evropu vyvedla z krize. "Směr evropské politiky se musí změnit," vzkázal do Bruselu po setkání s Giorgiem Napolitanem.