San Luca - Vraždy členů mafie v Duisburgu vyprovokovaly italskou policii k akci. Během dnešního rána zaplavily kalábrijskou vesnici San Luca desítky speciálně vycvičených policistů. Úkol je jasný: pozatýkat mafiány.
Kromě nich byly nasazeny také helikoptéry, které měly pochytat ty, co se pokusí o útěk.
"Jde o důraznou a nezbytnou reakci státu, jejímž cílem je zastavit krevní mstu mezi klany ndranghety, která již rozsela tolik hrůzy," prohlásil ministr vnitra Giuliano Amato.
Souvislost s Duisburgem?
Zatykač na čtyřicet mužů vydal podle italské zpravodajské agentury ANSA prokurátor kvůli obchodu se zbraněmi, vraždám a napojení na mafii.
Itálii hrozí válka mafií, Ndrangheta se probouzí
Přestože k zásahu došlo v reakci na vraždu šesti lidí v německém Duisburgu, z tohoto konkrétního činu není obviněn žádný ze zadržených.
Policie se přesto domnívá, že vrazi i muži, kteří si vraždu objednali, by mezi zadrženými být mohli. "Zatím je však příliš brzy o tomto spekulovat," prohlásil mluvčí italské policie.
Mezi předvedenými mafiány byli naopak dva bratři zavražděných z Duisburgu - Achille Marmo a Giovanni Strangio a pět žen.
Policie: Šlo o vendettu
Ve vesnici, která je mnohými považována za kolébku jihoitalské mafie "Ndranghety", již několik dnů hlídkovaly desítky policistů.
Vyšetřovatelé totiž nevylučují, že v případě duisburgského masakru šlo o odvetu za smrt Marie Strangiové, manželky šéfa klanu Strangiových-Nirtaových.
Žena byla zabita loni na Vánoce právě tady, v malebném městečku na jihu Itálie. Při útoku, za kterým údajně stojí členové konkurenčního klanu Romeových-Pelleových, byl zraněn i její pětiletý syn.
Její muž, Giovanni Nirta, který je také mezi zadrženými, slíbil odplatu. A právě o tu pravděpodobně v Duisburgu šlo. Dva z šesti zabitých totiž pocházeli právě ze San Luca a patřili ke klanu Romeových-Pelleových.