Itálii hrozí válka mafií, Ndrangheta se probouzí

lem
17. 8. 2007 23:00
Policie uzavřela silnice kolem města San Luca

Řím - Vražda šesti Italů v německém Duisburgu vyprovokovala italského ministra vnitra Giuliana Amata k razantním krokům. V obavě před vypuknutím střetů mezi dvěma kalábrijskými rody postavil na silnice v okolí města San Luca policejní zátarasy.

Ve městě, které je mnohými považováno za kolébku jihoitalské mafie "Ndranghety", hlídkují desítky policistů.

Duisburg. Šlo o vendetu za smrt Marie

Vyšetřovatelé totiž nevylučují, že v případě duisburgského masakru šlo o odvetu za smrt Marie Strangiové, manželky šéfa klanu Strangiových-Nirtaových.

Žena byla zabita loni na Vánoce právě tady, v malebném městečku na jihu Itálie. Při útoku, za kterým údajně stojí členové konkurenčního klanu Romeových-Pelleových, byl zraněn i její pětiletý syn.

Její muž, Giovanni Nirta, slíbil odplatu. A právě o tu pravděpodobně ve středu v Duisburgu šlo. Dvě z šesti obětí totiž pocházely právě ze San Luca a patřili ke klanu Romeových-Pelleových.

Klan proti klanu. Vraždění pokračuje

Z jihokalábrijského San Luca pocházejí oba klany a stovky jejich členů žijí i v německém Porúří. Nepřátelství mezi nimi trvá již více než 15 let, ale v tomto roce se rozhořelo s novou silou. Během půl roku zde bylo zabito pět lidí.

"Bůh nás opatruj," citoval slova jednoho z mísních obyvatel britský deník Guardian. "Věříme v mír, ale tato země je Bohem zapomenuta."

Duisburg zažil krvavou vendetu mafiánských klanů - ČTĚTE ZDE

Ospalé město na jihu Itálie jako by kopírovalo atmosféru mafiánského města z legendárního filmu Kmotr. Uzké poloprázdné uličky, na kterých se pouze čas od času objeví některá z černě oděnných vdov a zdánlivý klid.

Pod povrchem však doutnají jihoitalské vášně a touha po pomstě.

Roční obrat obchodů, který se pohybuje kolem 35 miliard eur, 'Ndranghetu řadí k nejmocnějším mafiím v Evropě. Policista dohlíží na klid ve města San Luca.
Roční obrat obchodů, který se pohybuje kolem 35 miliard eur, 'Ndranghetu řadí k nejmocnějším mafiím v Evropě. Policista dohlíží na klid ve města San Luca. | Foto: Reuters

Ministr vyslal do San Luca policisty

Právě proto se včera ministr Amato rozhodl vyslat na místo policejní jednotky. Muži v uniformách kontrolují situaci ve městě a na silničních zátarasech zastavují všechny přijíždějící i odjíždějící automobily.

Vzpomínky na válku mafiánských klanů či jejich útoky na představitele italského státu jsou stále živé.

Největší a možná jediný vliv zde má 'Ndrangheta, která bývala dlouho ve stínu sicilské mafie Cosa Nostra. Postupem času a díky úspěchům při potírání sicilské mafie se situace změnila.

Roční obrat jejích obchodů, který se pohybuje kolem 35 miliard eur, nyní 'Ndranghetu řadí k nejmocnějším mafiím v Evropě. Její členové operují po celém kontinentu, ale také v Kanadě, Spojených státech nebo Austrálii.

 

Právě se děje

Další zprávy