Zákaz náhradního mateřství v zahraničí se stal jedním z hlavních politických priorit současné pravicové koalice. Potřebu přijmout zákon senátor z vládní strany Bratři Itálie Lucio Malan zdůvodňoval ochranou důstojnosti žen a dětí, které podle něj mají právo na to, aby se s nimi neobchodovalo jako se zbožím. "Lidé nejsou předměty, děti se nekupují a není možné prodávat či pronajímat části lidského těla," uvedla ministryně pro rodinu Eugenia Roccellaová.
Řada opozičních zákonodárců návrh odmítala s tím, že je protiústavní či namířený proti rodinám homosexuálů, ačkoliv náhradní mateřství nejvíce využívají heterosexuální páry. Opozice také poukazovala na to, že v řadě států je náhradní mateřství povoleno a že univerzálními trestnými činy by se měly stát jen obzvlášť závažné zločiny, jako zločiny proti lidskosti či genocida. Opoziční poslanec Riccardo Magi připomněl, že zákon zakazuje pro Italy náhradní mateřství i v zemích, kde je tento institut "zcela legální, právně upravený a bezpečný".
Zákon, který ve středu definitivně schválili senátoři, má jen jediný článek. Tresty, se kterými počítá původní zákon o náhradním mateřství v Itálii, se rozšiřují na italské občany, kteří využili služeb náhradní matky v zahraničí. Podle zákona, který platí od roku 2004, se využití, uspořádání či propagování náhradního mateřství trestá až dvěma roky odnětí svobody či pokutou až do výše jednoho milionu eur (25 milionů korun).
Pravicoví a krajně pravicoví politici při tom původně chtěli prosadit výrazně přísnější novelu zákona z roku 2004. Například krajně pravicová Liga chtěla zvýšit tresty až na pět let vězení a až dva miliony eur. Pravicová koalice původně také chtěla, aby zákaz platil pro všechny lidi, kteří se nachází na italském území, a nejen pro italské občany, jak stanovuje schválená novela.
Zatčení by hrozilo i Muskovi
Tisk v této souvislosti poukazoval, že při schválení takové úpravy by zatčení hrozilo i americkému miliardáři Elonu Muskovi, kterému nejméně jedno dítě porodila náhradní matka. Musk patří mezi osobnosti, které veřejně podporují italskou premiérku Giorgiu Meloniovou, a nedávno musel dokonce odmítat, že s ní má intimní vztah.
Není zcela jasné, kolik italských párů ročně náhradní mateřství využívá. Podle expertů kvůli němu heterosexuální páry často cestují na Ukrajinu, kliniky i zprostředkovatelé tam dál fungují i v době ruské agresivní války. Gay páry naopak využívají tuto službu ve Spojených státech či v Kanadě.