Itálie se zlobí. Pokud EU nepomůže s běženci, hrozí plánem B

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
14. 6. 2015 17:31
Kritika z Itálie zazněla pouhý den poté, co žádosti o azyl přestalo vyřizovat Rakousko. Ani Vídeň s evropskou azylovou politikou nesouhlasí.
Uprchlíci v Itálii.
Uprchlíci v Itálii. | Foto: Reuters

Řím - S dosud nejostřejší kritikou azylové politiky Evropské unie přišla v neděli Itálie. Podle agentury Reuters tak činí v době, kdy sousední státy zpřísnily hraniční kontroly a vracejí imigranty zpět na italské území.

Řím proto pohrozil blíže neupřesněnými jednostrannými opatřeními.

Kritika z Itálie zazněla pouhý den poté, co žádosti o azyl přestalo vyřizovat Rakousko. Ani Vídeň s evropskou azylovou politikou nesouhlasí.

Rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová oznámila, že Rakousko chce zatlačit na státy EU, aby více pomáhaly v přebírání přistěhovalecké vlny na starý kontinent. Evropské partnery v sobotu vyzvala ke stanovení kvót pro přijímání imigrantů.

S povinnými kvótami však část zemí - včetně Česka - nesouhlasí. V České televizi to v neděli znovu zopakoval ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Italské výhrady

Italský premiér Matteo Renzi vyzval ke změně pravidel, podle kterých se v rámci EU má většina žadatelů o azyl vracet z místa zachycení do země, kterou do Unie vstoupili. Chce o tom jednat s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem a britským premiérem Davidem Cameronem, kteří se příští týden do Itálie chystají.

"Pokud země Unie zvolí solidaritu, tak je to dobře. Pokud nikoli, máme připravený plán B, který by ale poškodil Evropu (EU)," řekl Renzi v rozhovoru s milánským deníkem Corriere della Sera. Co přesně "plán B" znamená, neupřesnil.

V jiném rozhovoru italský ministr vnitra Angelino Alfano země EU vyzval, aby přijaly více běženců, kteří se dostali do Itálie především z Libye. V Libyi by se podle něj měla vytvořit střediska, která určí oprávněné žadatele o azyl a ostatní pošle domů.

Schengenská dohoda umožňuje volný pohyb osob mezi většinou zemí EU. Rakousko a Francie ale v uplynulých dnech posílily hraniční kontroly na hranicích s Itálií.

Nepouštějí do svých zemí imigranty, kteří se následně vracejí do italského vnitrozemí. Stovky jich pak přespávají na nádražích v Římě a Miláně.

Hádka o kvóty

Aby ulehčila zemím, které náporu běženců čelí nejvíce, přišla Evropská komise s návrhem povinných kvót. Podle diplomatů v Bruselu ale hrozí, že tento systém nebude možné prosadit.

Proti se staví 10 z 28 zemí EU.

Itálie podle agentury AFP doufá, že se jí podaří prosadit své požadavky na summitu EU 25. června.

 

Právě se děje

Další zprávy