Sever Itálie nechce přijímat imigranty, vláda je rozhořčena

ČTK ČTK
8. 6. 2015 23:24
V Itálii přibývají denně stovky uprchlíků z Afriky. Letos se jich v zemi vylodilo již 50 000. Jen během víkendu bylo v moři zachráněno skoro 6000 běženců.
Afričtí uprchlíci v sicilském přístavu Catania.
Afričtí uprchlíci v sicilském přístavu Catania. | Foto: Reuters

Řím - Italský ministr vnitra Angelino Alfano v pondělí kritizoval několik severních provincií za to, že se odmítají podělit o zahraniční přistěhovalce zaplavující jih země. Podle agentury AFP šéfy provincií obvinil z "nepřijatelné nenávisti k jihu".

"Považujeme tento postoj za hluboce nespravedlivý, zejména k jižním provinciím, které pomohly čelit této nouzové situaci," prohlásil Alfano. Podle něj si vláda vymůže rovnoměrné přerozdělení imigrantů na italské půdě, totéž je požadováno i po členských zemích Evropské unie.

Alfana podráždilo varování lombardského guvernéra Roberta Maroniho obcím před přijímáním uprchlíků s tím, že by jim mohlo vedení provincie omezit dotace. Lombardie, která je jednou z nejbohatších italských provincií, má na svém území devět procent z celkového oficiálního množství 76 000 přistěhovalců v Itálii. Naopak například Sicílie jich má 22 procent.

V Itálii přibývají denně stovky uprchlíků z Afriky. Letos se jich v zemi vylodilo již 50 000. Jen během víkendu bylo v moři zachráněno skoro 6000 běženců.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Polovina kontrolovaných e-shopů v prvním čtvrtletí porušila zákon, zjistila inspekce

Polovina internetových obchodů, které kontrolovala v letošním prvním čtvrtletí Česká obchodní inspekce (ČOI), porušila předpisy. Nejčastěji se zjištěná pochybení týkala zákona o ochraně spotřebitele a inspekce za ně uložila pokuty za téměř 1,5 milionu korun. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla ČOI, která ve sledovaném období, poznamenaném epidemií nemoci covid-19, provedla meziročně šestkrát více kontrol e-shopů. Vzhledem k uzavření mnohých kamenných prodejen kvůli protikoronavirovým opatřením se totiž prodej přes internet výrazně zvýšil.

"Výsledky kontrol v 1. čtvrtletí 2021 potvrzují, že u internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování spotřebitelské legislativy," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný. Podle něj e-shopy často neinformují zákazníky o subjektu mimosoudního řešení spotřebitelských sporů nebo o jejich právech týkajících se reklamace zboží. Dopouští se i nekalých obchodních praktik a často poskytují lživé či neúplné údaje o výrobku, dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy