reklama
 
 

Itálie vytáhne ze dna moře vrak lodě se stovkami uprchlíků

20. 5. 2015 12:10
Italský premiér chce, aby celý svět viděl následky tragédie, při které minulý měsíc zemřelo odhadem až 800 imigrantů.

Řím - Itálie chce ze dna Středozemního moře vyzvednout vrak lodi, v němž se podle všeho skrývá bezmála 800 těl uprchlíků, kteří v dubnu zahynuli při havárii pašeráckého plavidla mezi Libyí a Sicílií.

V úterním rozhovoru pro italskou televizní stanici RAI to řekl premiér Matteo Renzi.

Půjde o velmi náročnou a drahou operaci, protože vrak leží v hloubce 375 metrů na volném moři, asi 135 kilometrů severně od libyjského pobřeží.

"Chci, aby celý svět viděl, co se stalo," řekl Renzi. Podle něj je nepřijatelné, aby se s některými lidmi dál jednalo v duchu hesla "sejde z očí, sejde z mysli", a proto chce pro oběti dubnové tragédie udělat alespoň to, že nechá důstojně pohřbít jejich těla.

Vyzvednutí lodi bude technologicky velice náročné a podle odhadu premiéra bude stát zhruba 16 až 20 milionů dolarů (asi 370 až 500 milionů korun). "Doufám, že to zaplatí EU; v opačném případě to zaplatí Itálie," řekl Renzi.

O tom, že na dně moře jsou uvězněny stovky těl, už není pochyb díky záběrům kamer z robotických ponorek, které pořídila italská armáda. Videozáznam se promítal u soudu v sicilské Katánii, kde dva členové posádky havarované lodi čelí obžalobě z podílu na smrti běženců.

Proces se 27letým Tunisanem Muhammadem Alím Málikem, který byl údajně kapitánem lodi, a s 25letým Syřanem Mahmúdem Bichitem, členem posádky, probíhá už od konce dubna.

Při úterním jednání soudu prokuratura ustoupila od požadavku soudit Málika i za únos, protože se ukázalo, že uprchlíci nebyli v podpalubí zamčení, jak tvrdili někteří svědci. Dál ale požaduje, aby se Tunisan zodpovídal z mnohonásobného zabití z nedbalosti, způsobení námořní havárie a z napomáhání nelegální imigraci. Syřan Bichit má být souzen pouze kvůli posledně uvedenému činu.

Podle dosavadních informací vyšetřovatelů havárii způsobil právě kapitán, když s přetíženým rybářským člunem narazil do portugalské obchodní lodi, jež běžencům připlula po nouzovém volání na pomoc. Valná většina z téměř osmi stovek pasažérů trávila podle svědků strastiplnou cestu v nákladním prostoru a neměla šanci z potápějící se lodi uniknout.

Zachránit se podařilo pouze 28 lidem a při následné záchranné operaci bylo vyzvednuto jen 24 těl. Údaje o celkovém počtu cestujících na lodi se různí - Renzi hovořil o 500 až 600 mrtvých, u soudu na základě podmořského videozáznamu padlo dokonce číslo 800.

autor: ČTK | 20. 5. 2015 12:10

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama