Itálie vytáhne ze dna moře vrak lodě se stovkami uprchlíků

ČTK ČTK
20. 5. 2015 12:10
Italský premiér chce, aby celý svět viděl následky tragédie, při které minulý měsíc zemřelo odhadem až 800 imigrantů.
Do italských přístavů stále připlouvají lodě plné afrických uprchlíků.
Do italských přístavů stále připlouvají lodě plné afrických uprchlíků. | Foto: Reuters

Řím - Itálie chce ze dna Středozemního moře vyzvednout vrak lodi, v němž se podle všeho skrývá bezmála 800 těl uprchlíků, kteří v dubnu zahynuli při havárii pašeráckého plavidla mezi Libyí a Sicílií.

V úterním rozhovoru pro italskou televizní stanici RAI to řekl premiér Matteo Renzi.

Půjde o velmi náročnou a drahou operaci, protože vrak leží v hloubce 375 metrů na volném moři, asi 135 kilometrů severně od libyjského pobřeží.

"Chci, aby celý svět viděl, co se stalo," řekl Renzi. Podle něj je nepřijatelné, aby se s některými lidmi dál jednalo v duchu hesla "sejde z očí, sejde z mysli", a proto chce pro oběti dubnové tragédie udělat alespoň to, že nechá důstojně pohřbít jejich těla.

Vyzvednutí lodi bude technologicky velice náročné a podle odhadu premiéra bude stát zhruba 16 až 20 milionů dolarů (asi 370 až 500 milionů korun). "Doufám, že to zaplatí EU; v opačném případě to zaplatí Itálie," řekl Renzi.

O tom, že na dně moře jsou uvězněny stovky těl, už není pochyb díky záběrům kamer z robotických ponorek, které pořídila italská armáda. Videozáznam se promítal u soudu v sicilské Katánii, kde dva členové posádky havarované lodi čelí obžalobě z podílu na smrti běženců.

Proces se 27letým Tunisanem Muhammadem Alím Málikem, který byl údajně kapitánem lodi, a s 25letým Syřanem Mahmúdem Bichitem, členem posádky, probíhá už od konce dubna.

Při úterním jednání soudu prokuratura ustoupila od požadavku soudit Málika i za únos, protože se ukázalo, že uprchlíci nebyli v podpalubí zamčení, jak tvrdili někteří svědci. Dál ale požaduje, aby se Tunisan zodpovídal z mnohonásobného zabití z nedbalosti, způsobení námořní havárie a z napomáhání nelegální imigraci. Syřan Bichit má být souzen pouze kvůli posledně uvedenému činu.

Podle dosavadních informací vyšetřovatelů havárii způsobil právě kapitán, když s přetíženým rybářským člunem narazil do portugalské obchodní lodi, jež běžencům připlula po nouzovém volání na pomoc. Valná většina z téměř osmi stovek pasažérů trávila podle svědků strastiplnou cestu v nákladním prostoru a neměla šanci z potápějící se lodi uniknout.

Zachránit se podařilo pouze 28 lidem a při následné záchranné operaci bylo vyzvednuto jen 24 těl. Údaje o celkovém počtu cestujících na lodi se různí - Renzi hovořil o 500 až 600 mrtvých, u soudu na základě podmořského videozáznamu padlo dokonce číslo 800.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Clippers po přesunu série do své haly jasně porazili Utah a snížili na 1:2

Basketbalisté Los Angeles Clippers po přesunu série 2. kola play off NBA s Utahem do své haly vybojovali první vítězství. Ve Staples Centre vyhráli nad nejlepším týmem základní části přesvědčivě 132:106 a snížil stav na 1:2 na zápasy. Třicetibodovými výkony k tomu přispěli Kawhi Leonard (34) a Paul George (31). Čtvrtý duel je znovu v Los Angeles na programu v noci na úterý.

Play off NBA - 2. kolo:

Západní konference - 3. zápas:

LA Clippers - Utah 132:106, stav série 1:2.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brazilští policisté zabili jednoho z nejhledanějších zločinců v zemi

Při policejní akci v Riu de Janeiru byl v sobotu zabit jeden z nejhledanějších brazilských zločinců. Wellington da Silva Braga známý jako Ecko byl zastřelen při návštěvě své ženy a dětí ve favele Tres Pontes, uvedla agentura DPA s odvoláním na informace brazilského zpravodajského serveru G1.

Braga byl považován za vůdce jedné z největších milicí ve státě Rio de Janeiro. Jeho gang O Bonde do Ecko kontroluje velkou část západní zóny Ria a oblast Baixada Fluminense, která sousedí s metropolí na severu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy