Přehledně: Celková kvóta pro Česko je 1863 uprchlíků

Martin Novák Martin Novák, Silvie Housková
Aktualizováno 28. 5. 2015 21:09
Evropská komise představila plán na přemístění uprchlíků. 1238 ze Sýrie a Eritreje má Česko přijmout povinně, dalších 525 dobrovolně.

Brusel - Evropská komise představila další část plánu "redistribuce" uprchlíků, který má rozložit počet azylů pro lidi z Afriky, Blízkého východu a Asie mezí více evropských zemí.

Brusel chce přerozdělit až 40 tisíc běženců, hlavně z Eritreje a Sýrie. Česko musí přijmout 1328 uprchlíků, kteří jsou - nebo teprve dorazí - na území Řecka a Itálie. Po jejich přemístění mají české úřady rozhodnout, jestli jim udělí azyl.

Už 13. května Komise zveřejnila plán, který počítá s přijetím 20 tisíc lidí, nyní žijících v uprchlických táborech mimo členské země EU. Z těchto 20 tisíc osob má Česká republika přijmout 525 běženců (tady je však kvóta dobrovolná, nikoliv závazná).

Přinášíme přehledně vše o problému, který Evropa musí řešit, ale neshodne se jak.

Itálie a Malta chtějí od ostatních zemí Evropské unie větší pomoc při zvládání náporu uprchlíků.
Itálie a Malta chtějí od ostatních zemí Evropské unie větší pomoc při zvládání náporu uprchlíků. | Foto: Reuters

Co přesně návrh Evropské komise obsahuje

Plán rovnoměrnějšího přesídlení uprchlíků napříč všemi osmadvaceti členskými státy Evropské unie.

Jedná se o 40 tisíc lidí ze Sýrie a Eritreje, jejichž život je ohrožen. Nejde o migranty, kteří přijíždějí z čistě ekonomických důvodů.

Česko má z tohoto počtu převzít 1328 osob, které jsou v Řecku a Itálii nebo tam teprve dorazí. Záleží na českých úřadech, zda jim udělí azyl.

Jde o druhý plán na rozmístění běženců během dvou týdnů.

13. května Evropská komise představila návrh na rozmístění 20 tisíc uprchlíků ve všech členských státech během dvou let. Jde o lidi, kteří jsou nyní mimo EU, například v Turecku nebo Jordánsku.

EU uvolní na financování projektu 50 milionů eur v letech 2015 a 2016.

Kvóta pro každou zemi má zohlednit počet jejích obyvatel, stav její ekonomiky, míru nezaměstnanosti, možnosti ubytování pro běžence i to, kolik běženců už v minulosti přijala. Česká republika by měla na základě tohoto klíče z 20 tisíc žadatelů o azyl dobrovolně přijmout 525 lidí.


 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
Další zprávy