Přehledně: Celková kvóta pro Česko je 1863 uprchlíků

Martin Novák Martin Novák, Silvie Housková
Aktualizováno 28. 5. 2015 21:09
Evropská komise představila plán na přemístění uprchlíků. 1238 ze Sýrie a Eritreje má Česko přijmout povinně, dalších 525 dobrovolně.

Brusel - Evropská komise představila další část plánu "redistribuce" uprchlíků, který má rozložit počet azylů pro lidi z Afriky, Blízkého východu a Asie mezí více evropských zemí.

Brusel chce přerozdělit až 40 tisíc běženců, hlavně z Eritreje a Sýrie. Česko musí přijmout 1328 uprchlíků, kteří jsou - nebo teprve dorazí - na území Řecka a Itálie. Po jejich přemístění mají české úřady rozhodnout, jestli jim udělí azyl.

Už 13. května Komise zveřejnila plán, který počítá s přijetím 20 tisíc lidí, nyní žijících v uprchlických táborech mimo členské země EU. Z těchto 20 tisíc osob má Česká republika přijmout 525 běženců (tady je však kvóta dobrovolná, nikoliv závazná).

Přinášíme přehledně vše o problému, který Evropa musí řešit, ale neshodne se jak.

Itálie a Malta chtějí od ostatních zemí Evropské unie větší pomoc při zvládání náporu uprchlíků.
Itálie a Malta chtějí od ostatních zemí Evropské unie větší pomoc při zvládání náporu uprchlíků. | Foto: Reuters

Co přesně návrh Evropské komise obsahuje

Plán rovnoměrnějšího přesídlení uprchlíků napříč všemi osmadvaceti členskými státy Evropské unie.

Jedná se o 40 tisíc lidí ze Sýrie a Eritreje, jejichž život je ohrožen. Nejde o migranty, kteří přijíždějí z čistě ekonomických důvodů.

Česko má z tohoto počtu převzít 1328 osob, které jsou v Řecku a Itálii nebo tam teprve dorazí. Záleží na českých úřadech, zda jim udělí azyl.

Jde o druhý plán na rozmístění běženců během dvou týdnů.

13. května Evropská komise představila návrh na rozmístění 20 tisíc uprchlíků ve všech členských státech během dvou let. Jde o lidi, kteří jsou nyní mimo EU, například v Turecku nebo Jordánsku.

EU uvolní na financování projektu 50 milionů eur v letech 2015 a 2016.

Kvóta pro každou zemi má zohlednit počet jejích obyvatel, stav její ekonomiky, míru nezaměstnanosti, možnosti ubytování pro běžence i to, kolik běženců už v minulosti přijala. Česká republika by měla na základě tohoto klíče z 20 tisíc žadatelů o azyl dobrovolně přijmout 525 lidí.


 

Právě se děje

před 5 minutami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 26 minutami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy