Itálie vyslala do ulic vojáky. Mají zajistit bezpečí

Roman Gazdík
4. 8. 2008 16:34
Je to populismus, nejsme v Bejrútu, stěžuje si opozice
Za jedno z citlivých míst bylo prohlášeno i sídlo palestinské diplomatické mise v Římě
Za jedno z citlivých míst bylo prohlášeno i sídlo palestinské diplomatické mise v Římě | Foto: Reuters

Řím - Italská vláda přistoupila ke kontroverznímu kroku známému spíše ze zemí Latinské Ameriky: poslala do ulic měst armádu, aby pomohla policii s udržováním pořádku.

Podle premiéra Silvia Berlusconiho jde o pragmatický krok, který zvýší bezpečnost. Opozice namítá, že se jedná o veskrze symbolickou akci, která jen odráží populismus současné koalice.

Tisíce vojáků v ulicích

Do ulic bude tento týden vysláno celkem 3000 vojáků, 400 z nich bude hlídkovat v Římě, dále se budou pohybovat například v Miláně, Palermu a Turíně.

Armáda hlídá stanice metra v Římě
Armáda hlídá stanice metra v Římě | Foto: Reuters

V hlavním městě budou dohlížet ve stanicích metra, na nádražích a v imigračním centru. Většina turistů se s nimi však nesetká.

Podle agentury Reuters tomu zabránil římský starosta Gianni Alemanno. Obával se, že by mohli vojáci v blízkosti vyhledávaných památek, jako je Forum Romanum nebo Koloseum, návštěvníky vyděsit.

Centrální gotickou katedrálu budou naopak vojáci hlídat v Miláně. Mají na starosti také "citlivé objekty" jako ambasády, konzuláty nebo synagogy.

Nejsme v Bejrútu, pánové...

Bezpečnost v ulicích je jedním z oblíbených Berlusconiho témat. Podle pravicové vlády za kriminalitu mohou zejména přistěhovalci, mezi nimi i rumunští Romové.

Opozice poukazuje na rasismus přijímaných opatření a tvrdí, že se vláda snaží pouze odvést pozornost od škrtů v rozpočtu bezpečnostních složek. Mnohým se také nezamlouvá přítomnost armády v ulicích.

V Římě vojáky u slavných turistických památek neuvidíte, v Miláně však hlídají nejdůležitější gotický chrám v zemi
V Římě vojáky u slavných turistických památek neuvidíte, v Miláně však hlídají nejdůležitější gotický chrám v zemi | Foto: Reuters

"Dovolte, abych vám připomněl, že nejsme v Bejrútu. A přemítám, co bude dělat voják, když si bude muset poradit s loupeží nebo přepadením," řekl novinám bývalý římský prefekt a současný opoziční senátor Achille Serra.

"Roku 1992 bylo jen na Sicílii 20 tisíc mužů. Dnes jsou to pro Itálii 3000," řekl listu la Repubblica bývalý šéf armády Mario Buscemi. "Je jasné, že nyní bude jejich pomoc policii menší, v zásadě symbolická."

Roku 1992 poslala italská vláda na Sicílii armádu, aby zatočila s mafií, která terorizovala tamní justici.

Že jde o symbolické gesto v podstatě přiznal i ministr vnitra Roberto Maroni, který minulý týden prohlásil, že cílem operace je "dát veřejnosti větší pocit bezpečí".

Bezpečnostní paradox

Podle Maria Marazzitiho, mluvčího organizace Sant'Egidio, která pracuje s imigranty, je Itálie bezpečná a jedná se o vykonstruovaný problém.

"V Itálii máme méně vloupání než v Británii a méně vražd než ve zbytku Evropy. Itálie je absolutně bezpečná země, skvělá země. Takže o sobě do ciziny vypouštíme negativní zprávu a lidé jsou zmateni," řekl televizi Al-Džazíra.

Podle něj za to mohou nacionalistické strany a předvolební rétorika.

"Každý Ital je přesvědčen, že je v bezpečí a že tam, kde žije, je bezpečno, ale že v Itálii je nebezpečno... je to opravdový paradox a obecný dojem je takový, že se potřebujeme lépe zabezpečit."

Vláda se v poslední době stala předmětem kritiky i proto, že prosadila zákon diskriminující přistěhovalce a udělila "pohotovostní" pravomoci policistům.

Armáda zůstane v ulicích italských měst po šest měsíců.

 

Právě se děje

Další zprávy