Itálie přitvrdila. Chce imigranty držet pod zámkem

gaz
24. 7. 2008 10:25
Za ukrývání běženců hrozí trest
A woman speaks with Italian municipal police officers at an authorised Roma camp, after about 50 men were taken away during an overnight police raid in Rome May 15, 2008. Italian police arrested hundreds of suspected illegal immigrants on Thursday in a sign of the new right-wing government's determination to clamp down. Some of those held in the operation, which stretched from northern Italy to the Campania region around Naples, were ordered to be immediately expelled. REUTERS/Chris Helgren (ITALY)
A woman speaks with Italian municipal police officers at an authorised Roma camp, after about 50 men were taken away during an overnight police raid in Rome May 15, 2008. Italian police arrested hundreds of suspected illegal immigrants on Thursday in a sign of the new right-wing government's determination to clamp down. Some of those held in the operation, which stretched from northern Italy to the Campania region around Naples, were ordered to be immediately expelled. REUTERS/Chris Helgren (ITALY) | Foto: Reuters

Řím - Po kontroverzním zákoně, který garantuje imunitu čtyřem nejvyšším italským ústavním představitelům, včetně premiéra Silvia Berlusconiho podezřelého z korupce, schválil Řím další problematickou novelu.

Tentokrát se týká ilegálních imigrantů, s jejichž kriminalitou má Itálie velké problémy.

Podle novely, která nyní prošla senátem, bude možné běžence místo deportace zadržet až na čtyři roky. Stačí, když se dopustí nějakého trestného činu.

Novelu kritizuje levicová opozice i katolická církev. Podle nich diskriminuje obyvatele na základě národnosti, protože ilegální imigranti mohou dostat až o třetinu vyšší trest než Italové. Objevují se ale i nařčení z rasismu.

Právě v tomto směru pověst Apeninského poloostrova utrpěla těžký šrám. Před několika dny zemi šokovaly fotografie dvou těl utopených romských dívek školního věku, vedle kterých se na pláži zcela lhostejně slunili koupající.

Podle kritiků by se tak stalo jen těžko, pokud by dívky byly bílé.

"Cizinci spáchali 60 procent pokusů o vraždu, 60 procent loupeží a 82 procent pouličních loupeží," prohlásil před senátem Sandro Mazzatorta z vládní Ligy severu, která podporuje vůči imigrantům tvrdé postihy.

Naopak opoziční senátorka Anna Finocchariová podle BBC upozornila na to, že tvrdší postih vůči ilegálním imigrantům porušuje "princip rovnosti" zakotvený v italské ústavě.

Nepříjemností se mohou dočkat i ti, kteří ilegálním imigrantům pomáhají.

Hlídkovat bude i armáda

Může jim být například zabaven majetek, kteří si přistěhovalci pronajali. V souladu s novými pravidly EU se také doba čekání na deportaci, kterou imigranti stráví v izolaci v záchytném táboře, zvýší ze současných šedesáti dnů až na 18 měsíců.

Schválená novela ale má i jiný kontroverzní bod - vedle policistů bude moci v ulicích nově hlídkovat také armáda.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy