Milán - Itálie řeší ekologickou katastrofu obřího rozměru, která zasáhla nejúrodnější a nejhustěji obydlenou část země.
Neznámý pachatel totiž vylil v úterý do řeky Lombra přibližně dva a půl milionu litrů ropy a přes snahu hasičů a techniků civilní obrany dosáhla skvrna nejdelší italské řeky Pád, překonala tři bariéry a pluje po ní dále.
Region Lombardie s hlavním městem Milánem již vyhlásil kalamitní stav, další region Emila Romagna je v pohotovosti. V nejbližších dnech podle italských médií skvrna ohrozí provincie Parma, Reggio Emilia a Ferrara. Lombardský prefekt vyzval k tomu, aby místní obyvatelé nepili kohoutkovou vodu.
Ekologické organizace se obávají, že nakonec ropa dopluje až do benátského Veneta a odtud i do moře.
Italská policie již vyloučila, že by se mohlo jednat o nehodu a prokuratura v Monze nedaleko Milána zažalovala neznámého pachatele. Ropa pochází ze skladu společnosti Lombarda Petroli. Totožnost pachatele, či pachatelů, je zatím neznámá, jednou ze stop však může být to, že firma nedávno propustila několik zaměstnanců.
"Vylil to někdo, kdo byl obeznámen s budovou a věděl, jak barely otevřít," prohlásila mluvčí milánské provinční vlády Cinzia Secchiová. Prezident provincie Monza čin nazval "aktem opravdového environmentálního terorismu".
"Čelíme opravdové ekologické katastrofě. Nejde jen o řeku Lambro, ale také Pád po celé jeho délce," stojí v prohlášení Legambiente, největší italské ekologické organizace. Řeka Pád pramení v Alpách na severozápadě Itálie, měří 652 kilometrů, protéká od západu k východu celou zemí a ústí do Jaderského moře.
Lambro se vlévá do Pádu severně od Piacenzy, to znamená, že skvrna může zasáhnout více než polovinu toku nejdelší italské řeky. Pádská nížina je přitom protkaná sítí hustých zavlažovacích kanálů a je hlavním zdrojem italských obilnin. Díky teplým a vlhkým podmínkám se zde pěstuje dokonce rýže.
Skvrna dlouhá několik kilometrů zatím zabila desítky ptáků, podle ekologů jsou ohroženy zejména kachny a volavky, které začínají na Pádu hnízdit. Největší nebezpečí však hrozí rybám.
"Snažíme se přehradit řeku bariérou a zaplnit ji materiálem, který absorbuje uhlovodíky," říká Enzo Buttasawa, jeden z dobrovolníků, kteří pomáhají nedaleko městečka Calendasco. "Tady je proud silný a skvrna se roztáhne, ale ropa se zase může zkoncentrovat dále po proudu. Je to velká katastrofa."