Istanbul - Turistů je tak málo, že můžete slyšet klapot jejich kroků po prázdné nákupní třídě. Téměř týden po smrtelném bombovém útoku na letišti je v Istanbulu děsivé ticho, píše v reportáži agentura AFP.
Kouzlo největšího města Turecka po staletí vábilo návštěvníky. Istanbul nabízí řadu pamětihodností i krásných scenérií, od historických mešit a paláců až po nádherný výhled přes šumivý Bosporský průliv. Avšak pro lidi pracující v kdysi kvetoucím turistickém sektoru představuje sebevražedný útok z minulého týdne další hřebíček do rakve odvětví, které se již tak potácí kvůli sérii útoků z letošního roku.
"Je to katastrofální," říká Orhan Sönmez, když zoufale nabízí prohlídky chrámu Hagia Sofia, rozsáhlé bývalé mešity a kostela, jenž je nyní muzeem. "Celý život jsem byl turistickým průvodcem. Většina z nás se teď ale dostala do kritického bodu, kdy nevíme, jestli můžeme takhle pokračovat. Je to tragédie," uzavírá Sönmez.
Restaurace jsou prázdné v celém turistickém okrsku Sultanahmet a pokoje v pěti hvězdičkovém hotelu je možné rezervovat za zvýhodněné ceny. Atmosféru města duchů posiluje i fakt, že mnoho obyvatel Istanbulu město opustilo kvůli devítidenním svátkům, které začaly v sobotu.
Mezi 45 lidmi zavražděnými na Ataturkově letišti během atentátu bylo 19 cizinců. Z útoku jsou podezřelí džihadisté z takzvaného Islámského státu. Analytici tvrdí, že útok mohl být záměrným pokusem oslabit turecký stát prostřednictvím poškození jeho turistického průmyslu.
Vraždy turistů
Islámský stát je obviňován i z lednového sebevražedného výbuchu, jenž zabil 12 německých turistů v okrsku Sultanahmet. Tři Izraelci a jeden Íránec pak zemřeli při dalším útoku v březnu na obchodní třídě Istiklal.
Radikální kurdská skupina TAK, která během letošního roku provedla v Turecku několik útoků, také varovala zahraniční turisty, aby zůstali pryč potom, co zabila 11 lidí v Istanbulu při automobilovém výbuchu v červnu. USA, Německo a několik dalších zemí varovalo své občany před hrozbami v Turecku, které je kandidátem na členství v Evropské unii.
Ti, kteří do země stále přijíždějí, tvrdí, že si užívají klidu a ticha v době, kdy se útoky džihadistů odehrávají po celém světě. "Může se to stát v kterémkoliv městě - je to taková loterie neštěstí," říká irská návštěvnice Nessa Feehanová, která si prohlíží prázdné obchody v okrsku Sultanhamet, čímž si krátí čas během zastávky na své cestě do Indie. "Místní lidé jsou opravdu přátelští a já vážně myslím, že se vrátím, abych zde strávila více času," uzavírá.
V květnu Turecko postihl nejhorší pokles návštěvnosti za posledních 22 let - meziročně o minus 35 procent. Sektor, který běžně vydělává 30 miliard eur (zhruba 813 miliard Kč), přešel do volného pádu.
Částečně šlo o důsledek ruského zákazu turistických zájezdů do Turecka, jímž Moskva potrestala Ankaru kvůli ostrému diplomatickému sporu. Zákaz byl zrušen minulý týden, kdy se obě země usmířily - důvod k oslavám v rekreační provincii Antalya, kam se Rusové tradičně jezdí houfně opalovat. Bude to vzpruha pro celý turistický průmysl, ale Rusové spíše upřednostňují all-inclusive pobyty na tureckém tyrkysovém pobřeží než zájezdy za historií Istanbulu.
"Pokud to takhle půjde dál, mnoho obchodů skončí," řekl Ismail Çelebi, znepokojující se za lesknoucím se pultem svého klenotnictví. "Uvažuji o tom, že se přestěhuji do USA. Tady nemohu vydělat peníze," dodává.
Velké čínské turistické skupiny, které stále přijíždějí, jsou asi jediným světlým bodem na obzoru, tvrdí Çelebi s tím, že utrácejí "šílené peníze". "Ale nestačí to," dodává. "Potřebujeme i Američany a Evropany". Jeho obchod je přitom co by kamenem dohodil od místa, kde před šesti měsíci bomby zabily dvanáct Němců - a Çelebi říká, že lidem nevyčítá, že sem nechtějí chodit. "Dokonce i já se bojím chodit sem pracovat," uzavírá.