Finále bitvy o Mosul. Islámský stát vyhodil do povětří ikonickou mešitu, velký muftí zemřel

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 22. 6. 2017 8:05
Islámský stát obvinil ze zničení mešity letoun americké armády, která iráckým vládním jednotkám v boji pomáhá. "Naše jednotky postupovaly vpřed ve Starém městě. Když se dostaly asi 50 metrů od mešity an-Núrí, IS provedl další historický zločin a vyhodil do povětří mešitu an-Núrí a její minaret," uvedl v prohlášení generál Adal Amír Džaralláh, který velí iráckým jednotkám. Ve starém mosulském městě v několika čtvrtích bojuje ještě několik stovek ozbrojenců Islámského státu.
Zničená mešia an-Núrí.
Zničená mešia an-Núrí. | Foto: Reuters

Mosul - Radikálové z teroristické organizace Islámský stát (IS) ve středu večer  vyhodili do povětří slavnou mešitu an-Núrí v iráckém Mosulu,

V ní v roce 2014 lídr IS Abú Bakr Bagdádí vyhlásil chalífát na dobytých územích v Iráku a Sýrii. A vyzval muslimy z celého světa, aby mu přísahali věrnost.

IS obvinil ze zničení mešity letoun americké armády, která iráckým vládním jednotkám v boji pomáhá. Mluvčí mezinárodní koalice proti IS vedené USA to ale podle agentury Reuters popřel.

"Naše jednotky postupovaly vpřed ve Starém městě. Když se dostaly asi 50 metrů od mešity an-Núrí, IS provedl další historický zločin a vyhodil do povětří mešitu an-Núrí a její minaret," uvedl v prohlášení generál Adal Amír Džaralláh, který velí iráckým jednotkám.

Irácká armáda dobývá Mosul od loňského října. V rukou džihádistů je nyní jen malá enkláva na západní straně řeky Tigris.

Mešita an-Núrí byla symbolickým místem, protože v ní vůdce IS Abú Bakr Bagdádí vyhlásil v červnu 2014 chalífát. Právě dobytí mešity an-Núrí by znamenalo definitivní porážku IS v Mosulu, zničením stavby tomu džihádisté chtěli předejít.

An-Núrí pocházela z 12. století, charakteristický byl její nakloněný minaret kvůli nepevnému půdnímu podloží v blízkosti řeky.

"Zničení mešity je přiznáním porážky," prohlásil irácký premiér Hajdar Abádí.

Mosul je poslední baštou IS v Iráku, v Sýrii pak je jeho poslední větší pevností město Rakka, které ze tří stran obklíčili bojovníci Syrských demokratických sil (SDF) a postoupili do několika předměstí.

Z původního vedení organizace Islámský stát v Iráku a Sýrii zbývá po téměř třech letech amerického bombardování jediný muž.

Samotný vůdce Abú Bakr Bagdádí. Páteční informaci Moskvy o tom, že zemřel při ruském bombardování, zpochybnily Spojené státy a po nich Irák.

Ve výčtu těch, které nálety o život připravily, ale přibyl "velký muftí" Islámského státu Turkí Binálí.

Mešita an-Núri na snímku fotografa Aktuálně.cz Jakuba Plíhala z letošního dubna.
Mešita an-Núri na snímku fotografa Aktuálně.cz Jakuba Plíhala z letošního dubna. | Foto: Jakub Plíhal

Američané potvrdili, že Bínálího zasáhli letos 31. května při bombardování syrského města Madájín blízko irácké hranice.

Není to malá ryba. Třiatřicetiletý rodák z Bahrajnu působil na pozici hlavního duchovního ve službách Islámského státu (IS).

Vydával fatvy (náboženská prohlášení), ve kterých zdůvodňoval a obhajoval například vraždění mužů a zotročování žen z náboženské komunity jezídů v severním Iráku.

Zároveň byl aktivní na sociálních sítích a rekrutoval pro IS bojovníky v zemích Perského zálivu.

Je to zřejmě největší "úlovek" Američany vedené koalice od loňského srpna, kdy při náletu v syrské provincii Aleppo zahynul oficiální mluvčí Islámského státu Abú Muhammad Adnání.

Autor výzvy muslimům, aby útočili v Evropě sami z vlastní iniciativy a nečekali na žádné instrukce.

Islámský stát přiznává smrt svých představitelů. Jeho tisková agentura Ajmaq obvykle na Twitteru oznamuje "mučednictví". U Abú Bakra Bagdádího tak ale neučinila.

Ruská armáda v pátek uvedla, že Bagdádí možná zemřel 28. května v Rakce v Sýrii, kde se sešlo vedení IS, aby projednalo další strategii.

Islámský stát se pokoušel na severu Iráku prosadit svoji ideologii taky ve školách. Krátce po odchodu radikálů v nich natáčeli reportéři Aktuálně.tv.
2:01
Islámský stát se pokoušel na severu Iráku prosadit svoji ideologii taky ve školách. Krátce po odchodu radikálů v nich natáčeli reportéři Aktuálně.tv. | Video: Martin Novák, Jakub Plíhal

Příslušníci irácké zpravodajské služby ale pro agenturu Reuters uvedli, že takové shromáždění ve městě obklíčeném ze tří stran a vystaveném masivnímu leteckému bombardování je nepravděpodobné.

Bagdádí se podle nich skrývá v odlehlých místech podél syrsko-irácké hranice a vyhýbá se velkým skupinám lidí.

Jeho dva zástupci už jsou dávno po smrti. Ahmad Hijálí zemřel 18. srpna 2015 v Mosulu po zásahu raketou odpálenou z bezpilotního letounu. Abú Alí Anbarí zahynul 24. března 2016,  členové speciálních sil USA jej zastřelili na silnici východně od Rakky.

Irácká armáda vytlačuje bojovníky Islámského státu z Mosulu. Město navštívili reportéři Aktuálně.TV Martin Novák a Jakub Plíhal. | Video: Martin Novák, Jakub Plíhal
 

Právě se děje

Další zprávy