Fotograf Aktuálně.cz z válečného Mosulu: Děti si hrají s raketami, nedaleko leží mrtví džihádisté

Fotograf Aktuálně.cz z válečného Mosulu: Děti si hrají s raketami, nedaleko leží mrtví džihádisté
Východní Mosul je po těžkých bojích opět v rukou koalice místních milic, které vede irácká armáda a podporují nálety západních spojenců.
Druhé největší irácké město padlo do rukou Islámského státu v roce 2014, když jeho bojovníci překvapili posádku irácké armády, která se dala na úprk.
Islámský stát, po kterém tu zůstaly nejen tyto plakáty, ve městě vyhlásil svůj chalífát. Navzdory ofenzivě koaličních sil vedené od loňského podzimu se ho nehodlá jen tak vzdát.
Čelí přitom obrovské přesile - odhadem deseti ku jedné -, se kterou nyní bojuje v západní části Mosulu o každý dům.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
2. 5. 2017 11:27
Mosul. Kdysi milionové irácké město, nyní tvrdé bojiště o baštu teroristické organizace Islámský stát. Její bojovníci čelí značné přesile a jsou prakticky obklíčeni v historické západní části města. Přesto se islamisté nevzdávají. A to i proto, že stále drží klíčovou mešitu, ve které kdysi jejich vůdce Abu Bakr al-Bagdádí vyhlásil chalífát tzv. Islámského státu. Východní část Mosulu oddělená řekou Tigris je už ale od začátku roku osvobozená koaličními silami. Jak to v ní vypadá? Vrací se do míst jen pár stovek metrů od frontové linie život? Podívejte se spolu s fotoreportérem Aktuálně.cz, který byl na místě. Cestu podpořila Evropská unie v rámci projektu Media4Development.
 

Právě se děje

Další zprávy