Anděl z Kobani. Naději Kurdům vrací bojovnice Rehana

Petr Jemelka Petr Jemelka
4. 11. 2014 20:00
Bývalá studentka práv se rozhodla pomstít svého otce. Pozvedla zbraň a údajně odpravila už více než stovku islamistů.
Rehana.
Rehana. | Foto: Twitter

Kobani - Morálku obránců obléhaného kurdského města Kobani, kteří už měsíce odrážejí útoky ozbrojenců Islámského státu, pozvedla neúnavná bojovnice Rehana.

Tato bývalá studentka práv se prý rozhodla pomstít svého otce, pozvedla zbraň a odpravila už více než stovku islamistů. Alespoň podle legendy o "andělu z Kobani", která na internetových sociálních sítích už týdny žije vlastním životem.

Ať už Rehana existuje, nebo ne, je nesporné, že její kouzlo funguje. Dodává kurdským bojovníkům odvahu vzdorovat přesile.

Nic nesymbolizuje semknutost a odhodlání kurdských bojovníků tolik jako obrázek Rehany s vítězným gestem, poznamenává server International Business Times.

Na Facebooku a Twitteru fotografii sdílely už tisíce lidí, spolu s příběhy o její chrabrosti.

Legendu zrodil jediný snímek

Kde se ale legenda o Rehaně vzala? Snímek, jenž se šíří po internetu, byl pořízen 22. srpna při slavnostní přehlídce dobrovolníků ve zbrani. Tedy dlouho před tím, než se Rehana proslavila.

Na slavnostním ceremoniálu s ní mluvil švédský novinář Carl Drott.

"Řekla mi, že studovala právnickou fakultu v Aleppu. Poté co Islámský stát zabil jejího otce, se rozhodla, že se sama nechá naverbovat k ozbrojeným složkám. Snažil jsem se ji později znovu kontaktovat, ale už se mi ji nepodařilo najít ani zjistit její jméno," řekl Drott BBC.

Jméno Rehana je nejspíš smyšlené - jde o jedno z nejčastějších kurdských jmen.

Následující den po setkání se švédským novinářem kdosi umístil snímek mladé bojovnice na prokurdský blog Bijikurdistan.

Několik týdnů se nic nedělo, pak ale anglicky psaný server Slemani Times fotku pověsil na Twitter. Po něm už se fotka začala šířit lavinovitě.

Pohřbená legenda

Příběh neznámé hrdinky se pak začal dramaticky vyvíjet.

Řekla mi, že studovala právnickou fakultu v Aleppu. Poté co Islámský stát zabil jejího otce, rozhodla se, že se sama nechá naverbovat k ozbrojeným složkám. Snažil jsem se ji později znovu kontaktovat, ale už se mi ji nepodařilo najít ani zjistit její jméno.

5. října přišla - pravděpodobně z tábora islamistů - zpráva o tom, že radikálové Rehanu chytili a popravili. 13. října se na Twitteru objevila zpráva o zmíněné stovce zabitých islamistů.

Pověsti o odvaze mladé bojovnice navíc ostře kontrastují se zprávami o tom, jak špatně vycvičení a vyzbrojení iráčtí vojáci vyděšeně prchají před nemilosrdnými ozbrojenci, kteří se teď chystají vtrhnout i do města při syrsko-turecké hranici.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy