Ankara – Turecko vyšle své speciální pozemní jednotky do Sýrie proti Islámskému státu po boku Američanů, ale rozhodně to nebude po boku Kurdů.
Ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu prohlásil, že turecko-americká "koalice" by snadno dobyla Rakku, která je hlavní baštou Islámského státu v Sýrii.
Podmínkou je, aby Spojené státy přestaly podporovat ozbrojené síly syrských Kurdů s názvem Lidové obranné jednotky (YPG).
Ankara je považuje za odnož Strany kurdských pracujících (PKK), působící v etnicky kurdských oblastech na jihovýchodě Turecka. Tedy za teroristy.
Washington zatím na nabídku oficiálně nereagoval. V současnosti ale Američané podporují finančně, zbraněmi i přítomností poradců ofenzívu oddílů Syrských demokratických sil proti Islámskému státu severně od Rakky. Tyto síly tvoří na papíře Kurdové a Arabové, ve skutečnosti ale Kurdové jasně převažují.
Ankara se dlouhodobě obává, že Kurdové na severu Sýrie založí samostatný stát a takzvaně "nakazí" separatismem i početnou kurdskou menšinu v Turecku.
Z tohoto důvodu dokonce zablokovala účast syrských Kurdů na mírové konferenci o Sýrii v Ženevě, přestože Rusko i USA měly a mají opačný názor.
Turecký prezident Recep Erdogan byl pobouřen, když tisková agentura AFP zveřejnila minulý týden snímky, na kterých jsou američtí poradci zachyceni v uniformách se znakem kurdských Lidových obranných jednotek (YPG).
"Ti, kteří jsou naši přátelé, kteří jsou s námi v NATO, by neměli a nemohou nosit takové znaky," řekl Erdogan.
Podle tureckého deníku Hürriyet chce turecká armáda ve spolupráci s Američany vypudit Islámský stát z takzvané manbidžské kapsy východně od Aleppa. IS zde ovládá rozsáhlé území až k turecké hranici a bombarduje turecké pohraniční město Kilis.
Turecké dělostřelectvo palbu opětuje, a minulý týden Turci dokonce palbou zasáhli pozice IS u Aleppa.
Přitom čelí obvinění, že dlouho proti expanzi Islámského státu nic nepodnikali. Naopak, dovolili zahraničním dobrovolníkům překračovat hranice do Sýrie a v opačném směru nebránili přejezdům kamionů s palivem, na čemž vydělával Islámský stát.
List Hürriyet napsal, že zatím není řeč o nějakém podrobném plánu nasadit velké pozemní síly.
"Existuje základní koncept, jak podpořit v Sýrii místní síly, ale nikoliv kurdské Lidové obranné jednotky," píše deník s dovoláním na amerického diplomata obeznámeného s vyjednáváním.
Tentýž diplomat uvedl, že je nadále nutné spoléhat se v boji s Islámským státem na Kurdy, protože Arabů, kteří jsou ochotni válčit s džihádisty v Sýrii, není dost.
Povstalecké skupiny v západních částech Sýrie sice také válčí s džihádisty, ale především s režimem Bašára Asada.
Turecko-americká spolupráce se zatím omezuje pouze na používání základny Incirlik v jižním Turecku americkými letadly.