Kurdové zahájili útok na hlavní město Islámského státu. Nadšený z toho není nikdo

Marek Hudema Marek Hudema
26. 5. 2016 10:40
Teroristé z Islámského státu jsou v defenzivě. Musí se bránit nejen u Damašku či Fallúdži. Terčem nové operace se stala jejich metropole - syrská Rakká. Útočí na ni kurdští bojovníci. To se ale nelíbí vlastně nikomu. Turci, Syřané a Iráčané se obávají kurdské expanze. Američané pro změnu varují před možnými národnostními střety.
Kurdové postupují proti Islámskému státu v Sýrii i Iráku.
Kurdové postupují proti Islámskému státu v Sýrii i Iráku. | Foto: Reuters

Rakká - Kurdští bojovníci, které podporují americké letouny, zahájili dlouho očekávaný útok na hlavní město teroristické organizace Islámský stát (IS) - syrskou Rakku. Jsou od ní jen několik desítek kilometrů.

Američané už minulý týden shazovali do ulic kdysi dvousettisícového města letáky, na nichž vyzývali obyvatele, aby Rakku opustili a vyhnuli se tak očekávaným bojům. Nyní přišel čas vojenské operace.

Není to jediná fronta, na níž se džihádisté musí bránit. Irácká armáda současně útočí na předměstí Fallúdži a ofenzivu vede i syrská armáda v okolí Damašku.

Zatím ale není jasné, kdy Rakká, kterou obsadil Islámský stát v roce 2013, skutečně padne. Kurdové sice mají na její dobytí dost vojáků, ale jejich ofenzivu může zabrzdit tlak okolních zemí i jejich amerických spojenců.

Složitá situace

Proti obsazení Rakky Kurdy je Turecko, které vyhrožuje vojenským zásahem v Sýrii. Radost z obsazení města by neměly ani vlády v Bagdádu či Damašku. A rychlého dobytí Rakky Kurdy se obávají i USA.

Turečtí představitelé už několikrát zopakovali, že zvažují obsazení části Sýrie a nedovolí tam vytvoření velkého Kurdského státu. Obsazením Rakky by se přitom jeho vznik přiblížil, protože by Kurdům mohlo pomoci propojit jimi dosud ovládaná území. Podle rozhlasové stanice Hlas Ameriky turečtí představitelé nedávno přes americké vojáky Kurdům vzkázali, kde je "červená linie", kterou nesmí jejich bojovníci překročit.

Ankara se bojí růstu kurdského nacionalismu, který by se mohl přelít do Turecka s velkou kurdskou menšinou. Navíc vládnoucí strana syrských Kurdů - Sjednocená demokratická strana (PYD) - je napojena na Stranu kurdských pracujících (PKK), s níž Ankara válčí a kterou EU i USA označují za teroristickou organizaci.

Oficiálně nepřátele, neoficiálně spojenci

Postup Kurdů vnímají jako problematický i v Damašku a v Bagdádu. Vláda Bašára Asada v Damašku sice s Kurdy oficiálně válčí, ale neoficiálně jsou to její spojenci v občanské válce. Civilisté mohli přecházet mezi jimi ovládanými územími a Kurdové s Damaškem obchodovali. Jenže obsazení Rakky by je významně posílilo a poté už by nešlo Kurdy přinutit žít v poválečné centralizované Sýrii s vládou v Damašku.

Bagdád zase může chápat dobytí Rakky a její obsazení Kurdy jako pobídku pro irácké Kurdy, aby obsadili irácký Mosul ovládaný IS. Přitom Mosul chce ovládat po jeho osvobození centrální vláda v Bagdádu a odmítá, aby ho kontrolovala autonomní vláda iráckého Kurdistánu. Navíc Kurdové v Iráku chtějí vyhlásit nezávislost a dobytí Rakky je k tomu povzbudí.

Damašek i Bagdád zatím de facto svými útoky proti IS podporují Kurdy, ale není jisté, jak dlouho to bude trvat. Podle jednoho z představitelů OSN, jehož citoval deník The Financial Times, se místní politici nyní starají hlavně o to, jak si zajistit co nejlepší pozice a co nejvíce území po porážce IS. A jak uškodit svým protivníkům.

Proti obsazení Rakky Kurdy jsou i Spojené státy. Radí nejdříve město obklíčit. Podle nich se má do jednotek, které město posléze obsadí, začlenit více Arabů, protože jde o město obývané převážně Araby. Jeho dobytí převážně kurdskými jednotkami by mohlo vyvolat národnostní střety.

Svět očima redaktorů @Aktualnecz a @Hospodarky
Autor fotografie: Jiří Kropáček

Svět očima redaktorů @Aktualnecz a @Hospodarky

Zajímá vás zpravodajství ze zahraničí? Sledujte nás na Twitteru nebo na Facebooku.

Vzpomínky na Tel Abjad

Když loni syrští Kurdové obsadili převážně arabské město Tel Abjad, došlo tam podle lidskoprávní organizace Human Rights Watch k etnickým čistkám. Současná operace je zaměřená na získání území severně od Rakky, tvrdil proto listu The Washington Post představitel americké armády v Bagdádu, odkud je koordinována letecká podpora Kurdům. O dobytí města ani slovo.

Ale dokonce i v oficiálním prohlášení syrských Kurdů se mluví jen o "plánovaném osvobození" území na severu provincie Rakká, nikoliv výslovně o osvobození stejnojmenného města. K tomu zatím nejsou podle svého mluvčího připraveni. Kurdové navíc zdůrazňují, že ofenzivu proti Islámskému státu podnikají Syrské demokratické síly (SDF), v nichž jsou nejen Kurdové, ale i Arabové, Asyřané a Turkomani. Jenže jde jen o prohlášení navenek.

Příslušníků jiných národností než Kurdů je v SDF jen hrstka a Kurdové velí. Navíc jeden z vysokých kurdských představitelů, Abdul Karim Omar, prohlásil, že už se připravuje správa osvobozené Rakky, která bude začleněna do "federálního demokratického systému" syrských Kurdů. Nikdo z dalších kurdských představitelů jeho slova nepopřel, ale ani nechtěl komentovat.

Až SDF soustředí dostatek sil, "změní směr své ofenzivy a dojde k přímému útoku na Rakku", píše ve své zprávě renomovaná analytická firma Stratfor. "A protože se Islámský stát nevzdá města bez boje, následující bitva bude pravděpodobně náročná a dlouhá, klidně může trvat týdny nebo spíše měsíce."

Důležitý dopravní uzel

Rakká je totiž nejen takzvaným hlavním městem Islámského státu, ale také důležitým dopravním uzlem na území, které teroristická organizace ovládá. V případě ztráty Rakky bude pro IS mnohem obtížnější - a hlavně časově náročnější - přesunovat své bojovníky a techniku z jedné fronty na druhou.

Přesto experti odhadují, že Rakku mohou nakonec Kurdové dobýt, i když IS mezitím bude podnikat útoky na jiných úsecích fronty. Tedy pokud nezasáhne Turecko či svoji leteckou a technickou podporu Kurdům neodvolají Spojené státy.

Američané mají v Sýrii okolo 250 vojáků, kteří pomáhají kurdským jednotkám a dodávají jim také výzbroj.

Pešmergové nepotřebují pomoc v boji s Islámským státem, potřebují vyzbrojit, je to pro ně ztělesněné zlo, říká fotografka a dokumentaristka Štuková. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy