Islámský stát ostřeluje v Turecku město, kam má za týden přijet Merkelová

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 7. 4. 2016 10:21
Islámský stát ostřeluje Kilis v odvetě za to, že turecké vojsko pomáhá jiným syrským povstaleckým skupinám. Zároveň čelí vláda v Ankaře obvinění, že toleruje pašování ropy a starožitností z území IS do Turecka a také dovoluje ve směru do Sýrie přecházet mužům, kteří chtějí bojovat v řadách džihádistů.
Vojáci Islámského státu.
Vojáci Islámského státu. | Foto: Reuters

Istanbul/Damašek - Teroristická organizace Islámský stát spustila časně ráno dělostřeleckou palbu přes hranici. Na město Kilis v jižním Turecku.

Tisková agentura Dogan uvedla, že nejméně tři lidé jsou zraněni. Zasaženy byly škola a budova v centru. Turecké dělostřelectvo palbu opětovalo.

V posledních týdnech se ostřelování často opakuje, v březnu zahynuly po dopadu granátů dvě osoby.

Kilis leží těsně za hraničním přechodem, přes který vede silnice do syrského Aleppa. Islámský stát nyní ovládá zhruba sedmdesát kilometrů hranice s Tureckem na syrské straně a dvousettisícový Kilis je v dosahu jeho dělostřelectva.

Někteří syrští uprchlíci se uchytili v Turecku dobře. Ale válka a prsty Islámského státu dosáhnou i sem. Ne pro všechny jsou džihádisté nepřítelem.
4:36
Někteří syrští uprchlíci se uchytili v Turecku dobře. Ale válka a prsty Islámského státu dosáhnou i sem. Ne pro všechny jsou džihádisté nepřítelem. | Video: Martin Novák

V Kilisu paradoxně dnes tvoří většinu obyvatel syrští uprchlíci, místní Turci jsou v menšině.

Příští pátek má do Kilisu během své návštěvy Turecka zavítat německá kancléřka Angela Merkelová.

Odveta za pomoc povstalcům

Islámský stát ostřeluje Kilis v odvetě za to, že turecké vojsko pomáhá jiným syrským povstaleckým skupinám. Zároveň čelí vláda v Ankaře obvinění, že toleruje pašování ropy a starožitností z území IS do Turecka a také dovoluje ve směru do Sýrie přecházet mužům, kteří chtějí bojovat v řadách džihádistů.

Bojovníci IS přešli do ofenzivy také u Damašku, kde bombardují vládní jednotky režimu Bašára Asada. Ostřelují také elektrárnu v Tišrínu, padesát kilometrů od metropole.

Od pondělních bojů u města Dumajr se navíc pohřešuje 250 zaměstnanců tamní cementárny. Podle agentury AFP panují obavy, že dělníci byli uneseni.

Útoky jak v Turecku, tak u Damašku jsou zřejmě reakcí na ztrátu Palmýry, kterou džihádisté kvůli náporu syrské armády a ruského letectva vyklidili 27. března.

Vždy, když IS nějaké město nebo oblast ztratí, zaútočí na protivníka na jiném místě. Například loni na jaře poté, co prohrál v Tikrítu, dobyl Ramádí.

Válka s kurdskými ozbrojenci na východě země a Islámský stát v Sýrii uvrhly Turecko do složité bezpečnostní situace. Reportáž Martina Nováka. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

Další zprávy