Rakká - Abú Alí měl pracovat jako dealer zbraní pro Islámský stát (IS). Podobných "obchodníků" z labyrintu černého trhu v loňském roce džihádistická organizace nalákala mnoho.
"Nakupují jako šílení. Nakupují každý den: ráno, odpoledne i v noci," popisuje muž, který v minulosti zásoboval šíitské milice, jež naopak proti IS válčí.
Nové zbraně získávají islamisté i s každým vítězstvím v bojích.
Jen při zabrání iráckého druhého největšího města - Mosulu - si přišli na výzbroj v hodnotě stovek milionů dolarů, upozornil list Financial Times (FT). Teroristé na bitevním poli zabrali zbraně od syrských i iráckých jednotek.
Nejbohatší teroristická skupina všech dob tak má rozsáhlý arzenál. Nechybí jí ani granátomety, děla, nebo dokonce v USA vyrobené tanky Abrams.
Důležitým artiklem je munice
Islámský stát denně vystřílí desetitisíce kulek. Potřebuje proto nutně munici, shání se ale i po součástkách, z nichž se dají vyrábět teroristy oblíbená výbušná zařízení. Nejvíce munice IS získává ze Sýrie. Jedna z hlavních cest, přes kterou se dostávají k materiálu, pak vede přes Turecko a jeho území.
Rusko dokonce obviňuje Turecko jako takové ze spolupráce s teroristy. Ankara podle ruských představitelů odkupuje ropu právě od islamistů. Stejné "kriminální" cesty, kudy se údajně pašuje ropa, jsou pak podle ruského ministerstva obrany využívány i pro obchod se zbraněmi pro islamisty.
"Víme, kdo v Turecku obchoduje s teroristy a umožňuje jim páchat útoky proti nám. Právě v Turecku se skrývali a dostávali morální a materiální podporu ozbrojenci, kteří bojovali na Severním Kavkazu," prohlásil ve čtvrtek ve svém projevu o stavu země ruský prezident Vladimir Putin. "Právě Alláh se zřejmě pokusil potrestat vládnoucí kliku v Turecku, když ji zbavil rozumu," dodal.
Rusko takto rozhořčeně reagovalo na vlně ochlazení, která mezi oběma zeměmi nastala poté, co turecká armáda sestřelila ruský bombardér Suchoj Su-24. Zemřel jeden z ruských pilotů, další voják pak přišel o život během záchranné operace.
Hranice mezi Tureckem a Sýrií je propustná
Financial Times například informovaly o případu tureckého byznysmena, který zmizel poté, co se ukázalo, že nakupoval trubky a hnojiva, které pak podle svých zaměstnanců údajně posílal islámským radikálům. Server odkazuje i na některé turecké firmy, které džihádistům údajně posílaly demoliční materiál.
Turecko a Sýrii, jejíž území asi z poloviny kontroluje IS, odděluje hranice o délce přibližně 900 kilometrů. A některé její úseky jsou značně propustné.
Server Wall Street Journal upozorňuje, že v tomto ohledu je dělicí linie mezi státy v podstatě "otevřenými dveřmi pro extremisty, finance teroristů a zbraně". A to už od začátku občanské války v Sýrii, která začala téměř před pěti lety.
Otevření hranice Ankaře zprvu zřejmě připadalo jako dobrý nápad, jak syrským povstalcům pomoci v porážce prezidenta Bašára Asada. Posléze toho zneužili islamisté a v Turecku položili část základů pro své obchody.
Americký prezident Barack Obama nedávno varoval, že "pozemní jednotky na turecké straně hranice mohou pracovat na 'zapečetění' hranice mnohem lépe". Američany podporovaná koalice šlape islamistům u hranic na paty a nutí je tak najímat další pašeráky.
Zásoby přes tureckou hranici svým "oblíbeným" islamistům posílají také sponzoři IS z Blízkého východu. Část se dostane do rukou místním dealerům, černý trh v regionu vzkvétá.
Rusko nicméně tvrdí, že do obchodu s islamisty - hlavně v případě ropy - jsou zapleteni přímo vysocí představitelé turecké politiky. Včetně prezidenta a jeho rodiny.
K materiálu pro výrobu bomb a munici se ale džihádisté dostávají i přes cesty z Libanonu a Iráku. Nejvíce munice pak získávají od svých nepřátel, například z chaosu syrské občanské války, kde hrají armádní dealeři velkou roli. Milice v Iráku pak něco ze zásob rozprodají na černém trhu, odtud je pak cesta do rukou IS poměrně přímočará.
Na zásobovací operace v rámci IS dohlíží přímo vojenská rada spadající do nejvyšších kruhů organizace.
Munice pro měsíc na frontě vyjde na milion dolarů
Již zmíněný Abú Alí pochází z východní Sýrie. K práci jej Islámský stát vyzval loni, kdy za ním přišla dvojice islamistických oficírů a dala mu povolení k pohybu na jimi kontrolovaném území. "Tato osoba je zmocněna nakupovat a prodávat všechny typy výzbroje v rámci Islámského státu," stálo v dokumentu, který mu podstrčili. On raději utekl.
Povolení k "obchodu" je podmíněno zárukou nejméně dvou lidí z řad IS. Své pašeráky si pak islamisté hlídají, aby neobchodovali i s někým jiným. Největší sháňka je po kulkách pro útočné pušky typu Kalašnikov, ale i po munici do kulometů středního kalibru.
Podle FT jen za munici pro frontu u města Dajr az-Zaur IS každý "průměrný" měsíc utrácí okolo jednoho milionu amerických dolarů. Na bojové linie ozbrojence jezdí navštěvovat zásobovací dodávka každý den.
Protivníky IS udivuje, s jakou rychlostí si dokážou džihádisté během boje munici obstarat. Vojenská rada v Iráku jmenuje komisi, která komunikuje s provinčními zbraňovými "centry", popisuje fungující kanály FT. Centrům své požadavky předávají jednotliví vojenští vůdci.