Islámský stát bomby nezastavily. Pozřel už třetinu Sýrie

Martin Novák Martin Novák
15. 1. 2015 14:30
Hnutí, které hrozí Evropě vlnou atentátů, přes americké bombardování rozšiřuje své území směrem na západ.
Americké stroje F-18.
Americké stroje F-18. | Foto: Reuters

PrahaIslámský stát, skloňovaný v Evropě po útocích v Paříži ve všech pádech, v Sýrii ani přes bombardování Američanů a jejich spojenců neprohrává. Naopak.

Američtí armádní představitelé přiznávají, že více než osm stovek náletů dosud pozice radikálního hnutí neoslabilo a ozbrojenci Islámského státu naopak neustále rozšiřují své území směrem na západ Sýrie.

Píší o tom server Daily Beast a deník Wall Street Journal. Koalice pro demokratickou Sýrii, která je seskupením odpůrců islamistů i režimu prezidenta Bašára Asada, zveřejnila mapu změn v pozicích jednotlivých aktérů války v Sýrii od konce srpna.

Vyplývá z ní, že Islámský stát kontroluje zhruba o třetinu půdy více než před pěti měsíci a blíží se k velkým městům, jako jsou Aleppo, Hamá a Homs.

Zatím se ale většinou vyhýbá střetům s armádou Asadova režimu, získává území na úkor jiných opozičních skupin. Výjimkou byly boje o leteckou základnu ve městě Dajr az-Zaur, kde Asadovi vojáci odrazili ofenzívu Islámského státu.

"Počet lidí, kteří nyní žijí pod nadvládou Islámského státu, se podstatně zvýšil," cituje Daily Beast Muáze Mustafu z Koalice pro demokratickou Sýrii.

Z celkové rozlohy Sýrie nyní Islámský stát kontroluje zhruba třetinu. Ve zbylých dvou třetinách je situace chaotická. Něco ovládá Asad, něco jiné povstalecké skupiny.

Islamistům se nepodařilo dobýt Kobani na turecké hranici, kde narazili na tuhý odpor Kurdů, ale kontrolují většinu území v okolí města a podstatnou část hranice s Tureckem.

Právě v místech, která jsou v rukách Islámského státu, přešla minulý týden hranici Francouzka Hayat Bouemeddieneová, podezřelá ze spolupráce s trojicí pařížských teroristů.

K Islámskému státu se hlásil jeden z nich, Amedy Coulibaly. Vrah policistky a čtyř lidí v košer obchodě. Hnutí pak v prohlášení pohrozilo, že jde o začátek vlny útoků na Evropu.

V Iráku je situace odlišná. Tam Islámský stát ztrácí, ovšem dvoumilionový Mosul má stále pevně v rukách. Kurdským jednotkám v Iráku dodává zbraně i Česká republika. Naposledy před Vánoci tam odletělo letadlo naložené zbraněmi a municí z letiště v Pardubicích.

Podle Pentagonu k dnešnímu dni USA a jejich koaliční partneři provedli v Sýrii přesně 790 náletů na cíle Islámského státu nebo další organizace Džabhat a-Nusra. Náklady na bombardování v Sýrii a Iráku Washington vyčíslil na 1,2 miliardy dolarů.

"Neřekl bych, že je Sýrie přímo bezpečným útočištěm pro Islámský stát, ale je tam prostě jednodušší se organizovat a budovat svoji strategii než v Iráku," cituje Wall Street Journal nejmenovaného představitele Pentagonu, obeznámeného s aktuální strategií americké vlády.

Podle deníku ve vládě a v Pentagonu sílí názory, že prezident Barack Obama by měl být v Sýrii vůči Islámskému státu agresivnější a opustit dosavadní postup, spočívající v hesle Iraq First (Nejprve Irák).

V Sýrii a Iráku bojují v řadách Islámského státu nejméně tři tisíce občanů evropských zemí a neustále - hlavně přes Turecko - přibývají další.

Francouzský prezident zvažuje poslat do východního Středomoří letadlovou loď Charles de Gaulle, která kotví v Toulonu. Paříž se však dosud zapojuje pouze do náletů v Iráku, ne v Sýrii.

Podle průzkumu agentury Median, uskutečněného pro Český rozhlas, je většina Čechů pro zapojení české armády do boje proti Islámskému státu. 34 procent dotázaných je rozhodně pro a dalších 30 procent pro s podmínkou, že operace bude mít mandát OSN.

 

Právě se děje

Další zprávy