Islamisté unesené Evropany brzy propustí, věří Manila

Pavel Vondra
3. 4. 2009 12:33
Filipínská vláda je po propuštění první z rukojmích na ostrově Jolo optimistická
Tisková konference v Manile po propuštění Mary Jean Lacabové
Tisková konference v Manile po propuštění Mary Jean Lacabové | Foto: Reuters

Manila - Filipínská vláda je přesvědčena, že islamističtí radikálové, kteří na ostrově Jolo v jižní části souostroví zadržují dva humanitární pracovníky z Evropy, své rukojmí brzy propustí

Optimismus oficiálních představitelů v Manile podnítilo čtvrteční propuštění třetí členky týmu Červeného kříže, který byl na Jolu v polovině ledna unesen, Filipínky Mary Jean Lacabové.

Ta se dnes poprvé po deseti týdnech strávených v zajetí v džungli setkala se svými příbuznými na letecké základně filipínských vzdušných sil ve městě Zamboanga.

"Noční můra ještě neskončila"

Armáda ji tam přepravila dnes ráno poté, co ji ve čtvrtek odpoledne únosci předali do rukou viceguvernérky provincie Sulu. Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) tento krok přivítal, zároveň ale vyzval k co nejrychlejšímu osvobození zbylých dvou rukojmích, Itala Eugenia Vagniho a Švýcara Andrease Nottera.

Den po svém osvobození kráčí Mary Jean Lacabová ve společnosti šéfa filipínského Červeného kříže, senátora Richarda Gordona, po ranveji základny filipínských vzdušných sil ve městě Zamboanga
Den po svém osvobození kráčí Mary Jean Lacabová ve společnosti šéfa filipínského Červeného kříže, senátora Richarda Gordona, po ranveji základny filipínských vzdušných sil ve městě Zamboanga | Foto: Reuters

"Noční můra, kterou tento únos představuje, ještě neskončila," uvedl šéf operací MVČK pro oblast jihovýchodní Asie Alain Aeschlimann. "Znovu žádáme, aby jim nikdo neubližoval," dodal.

Únosci z obávané skupiny Abu Sayyaf (ASG), jejíž teroristické útoky připravily na Filipínách o život několik set lidí, již dříve pohrozili, že rukojmím setnou hlavu, pokud se armáda z ostrova Jolo, kde má jejich islamistická guerilla základnu, nestáhne.

Vláda v Manile tento požadavek odmítla splnit a prezidentka Gloria Macapagalová Arroyová v reakci na zprávu o osvobození Lacabové prohlásila, že to jen potvrzuje správnost dosavadního přístupu: "Naší politikou je jednat tvrdě se všemi formami nezákonného chování a za tím bychom si měli stát vždy," cituje její slova agentura AFP.

Už žádné výkupné

Podobně dnes na tiskové konferenci v Manile promluvil ministr vnitra Ronaldo Puno.

Filipínský ministr obrany Gilberto Teodoro při návštěvě vojenské základny na ostrově Jolo
Filipínský ministr obrany Gilberto Teodoro při návštěvě vojenské základny na ostrově Jolo | Foto: Reuters

"Skupina, která tam zůstala, dnes čítá sotva polovinu svého původního počtu a zjevně jí docházejí zdroje. Úsilí našich jednotek v terénu začíná přinášet ovoce," prohlásil podle agentury Reuters ministr.

"Doufejme, že si Abu Sayyaf uvědomí, že pokud se chtějí zachránit, bude mnohem rozumnější rukojmí jednoduše propustit," dodal a zdůraznil, že za propuštění filipínské humanitární pracovnice nebylo v souladu s politikou vlády vyplaceno žádné výkupné.

Abu Sayyaf má na kontě řadu únosů, jejichž obětí se v minulosti stalo i několik cizinců. Výměnou za jejich osvobození dostala skupina miliony dolarů, za něž si pak pořídila moderní zbraně i motorové čluny.

Opakovaně vyřčené sliby prezidentky Arroyové, že ASG bude jednou pro vždy sprovozena ze světa, se však filipínským ozbrojeným silám, kterým v boji proti terorismu poskytují pomoc i Spojené státy, dosud nepodařilo splnit.

 

Právě se děje

Další zprávy