Vůdce teroristů ze skupiny Abu Sayyaf zastřelen

Pavel Vondra
16. 12. 2007 15:40
Na Mobina Abdurajaka vypsaly odměnu Filipíny i USA
Mapa jižní části filipínského souostroví. Provincie Tawi-Tawi se rozkládá na stejnojmenném ostrově a 106 dalších ostrovech a ostrůvcích v jihozápadním cípu Filipín při hranicích s Malajsií a Indonésií
Mapa jižní části filipínského souostroví. Provincie Tawi-Tawi se rozkládá na stejnojmenném ostrově a 106 dalších ostrovech a ostrůvcích v jihozápadním cípu Filipín při hranicích s Malajsií a Indonésií | Foto: WikiUser:TheCoffee

Manila - Filipínští vojáci zastřelili při zátahu na neklidném jihu souostroví jednoho z vůdců obávané teroristické skupiny Abu Sayyaf, která má na kontě řadu únosů a pumových útoků.

Na Mobina Abdurajaka vydaly zatykač jak filipínské, tak americké úřady - v souvislosti s únosem 21 osob z malajsijského turistického resortu na ostrově Sipadan v roce 2000.

Všichni rukojmí, mezi nimiž byla i řada turistů z Evropy, tehdy byli propuštěni. Strávili ale několik měsíců v džungli, kam je únosci odvezli, zatímco probíhala složitá vyjednávání s úřady o výkupném.

Švagr bývalého šéfa

"Neutralizace Abdurajaka je součástí naší kampaně, jejímž cílem je zcela eliminovat teroristy ze skupiny Abu Sayyaf," cituje agentura Reuters Emilia Marayaga, vrchního regionálního velitele filipínského námořnictva.

Mobina Abdurajaka potkal stejný osud jako jeho švagra Khadaffyho Janjalaniho
Mobina Abdurajaka potkal stejný osud jako jeho švagra Khadaffyho Janjalaniho | Foto: Pavel Vondra

Jednotky námořní pěchoty obklíčily v sobotu v noci v jihofilipínské provincii Tawi-Tawi dům, ve kterém se teroristický vůdce skrýval. Následovala přestřelka, během níž byl zabit.

Filipínská vláda za jeho dopadení vypsala odměnu dva milióny pesos (asi 893 tisíc korun) a Spojené státy dvacet tisíc dolarů (366 tisíc korun).

Mobin Abdurajak byl švagrem Khadaffyho Janjalaniho, jenž vedl skupinu Abu Sayyaf (ASG) od chvíle, co filipínská armáda v roce 1998 zabila jeho bratra, zakladatele ASG Abdurajaka Janjalaniho, až do loňského roku, kdy byl sám vojáky zastřelen.

Nejmenší, ale nejobávanější

ASG je nejmenší z několika muslimských povstaleckých skupin, jež na jihu převážně katolických Filipín působí, zároveň je však nejproslulejší, i když jde o proslulost veskrze negativní.

Minulý týden bylo 14 členů ASG odsouzeno na doživotí za podíl na únosu dvacítky hostů z luxusního turistického resortu Dos Palmas na filipínském ostrově Palawan v roce 2001.

Průběh operace se podobal scénáři ze Sipadanu, ovšem s jednou podstatnou odlišností: pět rukojmích přišlo během akce o život.

Třem z nich včetně jednoho Američana - teroristé sťali hlavu, další dva - americký křesťanský misionář Martin Burnham a filipínská zdravotní sestra Ediborah Yapová - byli zastřeleni během ne příliš zvládnuté záchranné operace filipínské armády.

Spojení ASG - Al-Káida?

Burnhamova manželka Gracia, která sama při akci utrpěla průstřel nohy, později zážitky z více než ročního nedobrovolného pobytu ve filipínské džungli sepsala v knize In the Presence of My Enemies (V přítomnnosti mých nepřátel).

Členové ASG si právě u soudu vyslechli verdikt: do konce života za mřížemi
Členové ASG si právě u soudu vyslechli verdikt: do konce života za mřížemi | Foto: PDI

Přestože jde o velice barvité líčení, nevyplývá z jejích vzpomínek jednoznačná odpověď na otázku, zda je ASG skutečně napojena na teroristickou síť Al-Káida, jak tvrdí filipínské i americké zpravodajské služby.

Má se sice za to, že se Abdurajak Janjalani kdysi osobně setkal s Usámou bin Ládinem, když spolu v 80. letech bojovali v Afghánistánu proti sovětské invazi, a že od něj dokonce jako příspěvek k zahájení džihádu na Filipínách dostal šest milionů dolarů, zda ale spolupráce probíhá na úrovni plánování, výcviku či finanční pomoci nadále, je nanejvýš sporné.

Tím spíš, že si ASG byla svými únosy sama schopna vydělat na vybavení, které v mnoha ohledech předčí i výzbroj filipínských ozbrojených sil. Jen za osvobození zajatců ze Sipadanu inkasovali teroristé milióny dolarů.

Podobné dohady panují i ohledně jejich momentální síly. Přestože vláda už několikrát prohlásila, že se jí podařilo ASG definitivně zlomit, operace proti jejím údajným členům na jihu Filipín pokračují.

ČTĚTE VÍCE: V Manile umírali lidé. Zabili je teroristé, nebo vláda?

A skupina je také tradičně první na seznamu podezřelých, když kdekoli v zemi, včetně hlavního města Manily, dojde k pumovému útoku.

 

Právě se děje

Další zprávy