Islamisté zřejmě zničili památky UNESCO v irácké Hatře

ČTK ČTK
7. 3. 2015 21:47
Starověké památky města Hatra jsou dva tisíce let staré a byly na seznamu UNESCO.
Chrámy v městské pevnosti Hatra na severu Iráku byly na seznamu UNESCO.
Chrámy v městské pevnosti Hatra na severu Iráku byly na seznamu UNESCO. | Foto: Wikipedia

Bagdád - Ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS) nejspíš zničili starověké památky ve 2000 let starém města Hatra na severu Iráku. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení iráckého ministerstva turistiky a památek.

Ministerstvo se o tom dozvědělo od svých pracovníků v Mosulu, který je rovněž pod kontrolou islamistů. Zprávy nebylo možné nijak ověřit či nezávisle potvrdit.

Jak uvedl jeden z obyvatel města, v sobotu brzy ráno prý zaslechl v Hatra silnou explozi a od ostatních se dozvěděl, že radikálové zničili některé z budov a jejich zbytky likvidovali buldozery. Podle nejmenovaného iráckého vládního představitele je nicméně obtížné tyto zprávy potvrdit a ministerstvo neobdrželo žádné fotografie poškozených památek.

Hatra, jejíž památky jsou na seznamu UNESCO, leží 110 kilometrů jižně od Mosulu, který je největším městem pod kontrolou ozbrojenců.

Před týdnem radikálové zveřejnili videozáznam, na kterém ničí sochy v mosulském muzeu. Ve čtvrtek pak s buldozery začali likvidovat památky ve starověkém městě Nimrúd jižně od Mosulu. Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) to označila za válečný zločin.

Hatra je městská pevnost ležící mezi řekami Eufratem a Tigridem, která byla založena v 1. století před naším letopočtem. Kdysi sloužila jako významné náboženské a obchodní středisko a nacházely se v ní obrovské chrámy.

"Zničení Hatry představuje obrat v děsivé strategii kulturních čistek, které probíhají v Iráku," prohlásila generální ředitelka UNESCO Irina Bokovová. "Jde o přímý útok na historii islámských arabských měst. Potvrzuje se tak, jakou roli má ničení historického bohatství v propagandě extremistických skupin," dodala ve společném prohlášení s Islámskou vzdělávací, vědeckou a kulturní organizací (ISESCO).

 

Právě se děje

Další zprávy