Čína převychovává muslimy. Ponižovaní Ujguři živoří v lágrech, musí jíst i vepřové

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
3. 9. 2018 9:04
Američtí kongresmani chtějí na Čínu uvalit sankce kvůli porušování práv muslimských Ujgurů.
Ujgurové, ilustrační foto.
Ujgurové, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Peking - Milion čínských muslimů živoří v západní provincii Sin-ťiang. V převýchovných táborech, bez jakýchkoliv obvinění. Ujgurům nepomáhá ani stále sílící hlasy z Evropy i USA požadující jejich propuštění.

Zprávy z výboru OSN, který se zabývá rasovou diskriminací, popisovaly ujgurský autonomní region jako území, které Peking postupně přetváří v něco, co "připomíná obří internační tábor".

Ujgurové žijící v zahraničí dostávají zprávy od svých příbuzných v Číně, že převážně staří lidé v táborech umírají nebo se z nich vracejí s podlomeným zdravím a v takovém stavu, že zemřou krátce po propuštění. O tom, co se uvnitř táborů skutečně děje, existovalo dlouho jen příliš málo informací. Ze strachu z dalšího pronásledování se o tom lidé báli mluvit. O "výchovných" praktikách v čínských detenčních zařízeních promluvilo šest bývalých vězňů pro list Wall Street Journal.

Dozorci je přivazovali k židlím, nedávali jim najíst. "Mluvili s námi o náboženství, říkali, že žádné neexistuje. Proč nějakému věříte, když žádný bůh není?" popsali.

Zpráva OSN z počátku srpna vyvolala vlnu reakcí. Dvacítka amerických zákonodárců minulý týden sepsala dopis adresovaný ministru zahraničí Miku Pompeovi a ministru financí Stevu Mnuchinovi, ve kterém žádají Bílý dům, aby na Čínu za porušování lidských práv ujgurského obyvatelstva uvalil sankce.

"Zadržování až milionu nebo i více Ujgurů a dalších převážně muslimských etnických menšin v táborech pro politickou převýchovu vyžaduje tvrdou, cílenou a globální odezvu," cituje z dopisu americký deník Washington Post.

Peking to ve čtvrtek odmítl stejně jako odmítá existenci koncentračních táborů. Tvrdí, že postihuje pouze islámské radikály.

Tábory se rozšiřují 

Ujgurové to v Číně neměli lehké nikdy. V západní čínské provincii jich žije na 11 milionů. Mluví vlastním jazykem a vyznávají islám. Někteří z nich touží po vlastním státu, takzvaném Východním Turkistánu. Separatisté slavili úspěch v první polovině 20. století, kdy se jim ve 30. a 40. letech podařilo vytvořit První respektive Druhou Východoturkestánskou republiku. Peking obviňuje Ujgury z extremismu a terorismu.

V posledních dvou letech čínské úřady tvrdě potlačují také ujgurskou kulturu. Zakázaly mužům nosit dlouhé vousy, ženám závoje zakrývající obličej, omezují náboženské obřady. Podle mezinárodních pozorovatelů se Čína pokouší zcela vymýtit jejich islámskou a kulturní identitu.

Zprávy o táborech kolují v médiích a mezi organizacemi na ochranu lidských práv už měsíce. Za poslední rok se tábory pro Ujgury zvětšily a jejich počet se téměř zdvojnásobil. Podle amerického Wall Street Journal to dokazují satelitní snímky. 

Vymývání mozků

"Převýchova je další stupeň," cituje Wall Street Journal německého výzkumníka z Evropské školy teologie a kultury v Německu Adriana Zenze. "Dlouhodobým řešením je opravdu ty lidi změnit."

K vymýcení islámské identity Ujgurů používá Peking komunistickou propagandu. Tábory nazývá školami. Učí v nich patriotismus, nutí je jíst vepřové, berou jim výtisky koránu. "Říkali nám, že nemáme děkovat Alláhovi, ale Si Ťin-pchingovi," popsal další bývalý vězeň americkému listu.

Úřady někdy o táborech mluví jako o nemocnicích. "Náboženství je v Číně chápáno jako patologie," vysvětlil pro americký The Atlantic profesor čínské historie z Georgetownské univerzity James Millward. "Nazývají převýchovné tábory nemocnicemi, ve kterých mají léčit myšlení. Je to lékařský postup, který chtějí aplikovat na celou ujgurskou populaci a zabít bakterie extremismu," popisuje s tím, že Peking často tvrdí, že náboženství pohání extremismus.

Video: Čína pronásleduje i křesťany

Kdybychom se musely vrátit do Číny, budeme zatčeny, čínské úřady nás hledají už dva roky, říkají čínské křesťanky, které nezískaly azyl v ČR | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy