Islámský stát vyrazil z Mosulu do protiútoku, Kurdové ho v Sindžáru odrazili

ČTK ČTK
24. 10. 2016 13:38
Radikální organizace Islámský stát (IS) utrpěla porážku v severoiráckém městě Sindžár, kde Kurdové odrazili její útok. Díky iráckým jednotkám byli islamisté přemoženi také v kurdském Kirkúku, kde při bojích zemřelo 74 radikálů.
Irácké jednotky v kurdském městě Kirkúk.
Irácké jednotky v kurdském městě Kirkúk. | Foto: Reuters

Sindžár – Kurdské jednotky zastavily útok radikálů z Islámského státu (IS) v severoiráckém Sindžáru. Sdělily to zdroje z provincie Ninive, kde toto středisko komunity jezídů leží.

Irácké úřady také oznámily, že se podařilo porazit radikály v kurdském Kirkúku. IS na obou místech rozpoutal boje, aby odčerpal irácké vojáky a jejich kurdské spojence z hlavní mosulské fronty. O Mosul se bojuje od 17. října.

IS ve svém prohlášení zveřejněném na internetu oznámil, že zaútočil na pozice kurdských pešmergů u západního vjezdu do Sindžáru. Místní starosta Mahma Xelil přiznal, že to byl nejprudší úder na město od roku 2014, kdy IS začal zabírat sever Iráku. Radikálové tehdy v Sindžáru pozabíjeli muže, unesli děti a z žen nadělali otrokyně. Kurdové oblast vybojovali zpět před rokem.

Podle Xelila v dvouhodinovém boji padlo 15 členů IS a Kurdové zničili mnoho jejich automobilů. Mezi pešmergy jsou dva ranění.

V pátek IS rozpoutal útoky v kurdském městě Kirkúk, které leží asi 170 kilometrů od Mosulu. Guvernér stejnojmenné provincie oznámil, že irácké jednotky s útočníky skoncovaly a že v bojích padlo 74 radikálů.

"Skončilo to a život se vrátil do normálu," řekl guvernér Nadžmaddín Kárín. Velitel útočníků byl podle něj zatčen a při výslechu přiznal, že do operace v Kirkúku IS nasadil stovku lidí ze spících buněk této organizace.

Podle iráckých úřadů boje trvaly tři dny a musel být vyhlášen zákaz nočního vycházení. Kromě členů IS padlo dalších 46 lidí, z nichž většina byli vojáci a policisté.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy