reklama
 
 

Islámský stát vyrazil z Mosulu do protiútoku, Kurdové ho v Sindžáru odrazili

24. 10. 2016 13:38
Radikální organizace Islámský stát (IS) utrpěla porážku v severoiráckém městě Sindžár, kde Kurdové odrazili její útok. Díky iráckým jednotkám byli islamisté přemoženi také v kurdském Kirkúku, kde při bojích zemřelo 74 radikálů.

Sindžár – Kurdské jednotky zastavily útok radikálů z Islámského státu (IS) v severoiráckém Sindžáru. Sdělily to zdroje z provincie Ninive, kde toto středisko komunity jezídů leží.

Irácké úřady také oznámily, že se podařilo porazit radikály v kurdském Kirkúku. IS na obou místech rozpoutal boje, aby odčerpal irácké vojáky a jejich kurdské spojence z hlavní mosulské fronty. O Mosul se bojuje od 17. října.

IS ve svém prohlášení zveřejněném na internetu oznámil, že zaútočil na pozice kurdských pešmergů u západního vjezdu do Sindžáru. Místní starosta Mahma Xelil přiznal, že to byl nejprudší úder na město od roku 2014, kdy IS začal zabírat sever Iráku. Radikálové tehdy v Sindžáru pozabíjeli muže, unesli děti a z žen nadělali otrokyně. Kurdové oblast vybojovali zpět před rokem.

Podle Xelila v dvouhodinovém boji padlo 15 členů IS a Kurdové zničili mnoho jejich automobilů. Mezi pešmergy jsou dva ranění.

V pátek IS rozpoutal útoky v kurdském městě Kirkúk, které leží asi 170 kilometrů od Mosulu. Guvernér stejnojmenné provincie oznámil, že irácké jednotky s útočníky skoncovaly a že v bojích padlo 74 radikálů.

"Skončilo to a život se vrátil do normálu," řekl guvernér Nadžmaddín Kárín. Velitel útočníků byl podle něj zatčen a při výslechu přiznal, že do operace v Kirkúku IS nasadil stovku lidí ze spících buněk této organizace.

Podle iráckých úřadů boje trvaly tři dny a musel být vyhlášen zákaz nočního vycházení. Kromě členů IS padlo dalších 46 lidí, z nichž většina byli vojáci a policisté.

autor: ČTK | 24. 10. 2016 13:38

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama