Kurdové se blíží ke klíčovému mostu. Islámský stát v Mosulu kontroluje mobily i Facebook

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 16. 8. 2016 17:10
"Největší strach jsem měl z toho, že můj osmiletý syn bude indoktrinován extremismem Islámského státu,“ uvedl učitel Júnis, který se rozhodl riskovat a s rodinou tajně opustil Mosul.
Kurdští Pešmergové otevírají novou frontu proti Islámského státu. | Video: Reuters

Bagdád – Velkým rizikem je pro obyvatele Mosulu pokus uprchnout z města v době, kdy koalice irácké armády, kurdských bojovníků a amerického letectva utahuje šrouby kolem města.

V neděli Kurdové dobyli několik vesnic, a fronta se tak posunula zhruba na vzdálenost třiceti kilometrů od centra.

V Mosulu zůstalo přes milion lidí. Prchají ti, co už nesnesou žít pod vládou teroristické organizace Islámský stát (IS) nebo se obávají katastrofálních následků plánované ofenzivy.

Rodiny, které nedávno z Mosulu uprchly směrem ke kurdským pozicím, uvádějí, že ozbrojenci IS na kontrolních stanovištích kontrolují všem mobilní telefony. Zaměřují se kromě jiného na facebookové účty. Možnost připojit se k internetu je ve městě omezena jen na několik málo míst.

5000 dolarů převaděči

Kurdští bojovníci všechny uprchlíky pečlivě kontrolují a prohledávají v obavách, že může jít o vyslané zvědy nebo útočníky džihádistů.

"Největší strach jsem měl z toho, že můj osmiletý syn bude indoktrinován extremismem Islámského státu. Nemohu přihlížet tomu, jak Dáiš (arabský název pro IS – pozn. red.) vymývá mému synovi mozek a učí ho, jak se stát sebevražedným útočníkem,“ uvedl pro Reuters čtyřicetiletý učitel Júnis.

Zaplatil pět tisíc dolarů taxikáři a převaděči, který mu pomohl najít nejlepší místo k útěku.

Další lidé, kterým se podařilo odejít, vypověděli, že mnoho Mosulanů sice nepodporuje Islámský stát, ale nechce ani návrat bagdádské vlády.

Panují obavy, že šíitští bojovníci, kteří bojují na straně Bagdádu, se budou mstít na sunnitských obyvatelích. Takové případy byly po porážce Islámského státu hlášeny například z Fallúdži.

K Islámskému státu se hlásí výhradně sunnitští muslimové. Šíity IS ve své ideologii považuje za odpadlíky a nepřátele.

Dlouhá a krvavá bitva

Podle iráckých odhadů má v Mosulu a okolí Islámský stát zhruba 10 000 mužů ve zbrani. Očekává se proto dlouhá a krvavá bitva. Rozhodně spíše v řádu měsíců než týdnů.

Mezinárodní výbor Červeného kříže varuje, že bitva může dát do pohybu statisíce uprchlíků.

Foto: Aktuálně.cz

Kurdské oddíly se snaží probojovat k městu Gwer, které leží zhruba 40 kilometrů jihovýchodně od Mosulu. Pokud ho získají, dostanou se k mostu přes řeku Záb, který umožní rychlejší postup k městu.

Zprávy z noci z pondělí na úterý hovoří o tom, že Kurdové obsadili vesnici Kanháš, která je blízko klíčovému mostu.

Irácká armáda na začátku srpna postoupila z jihu k letišti Kajjára, které je vzdálené 60 kilometrů od Mosulu. Tato základna bude hrát pro ofenzivu klíčovou roli, protože tam lze přepravovat techniku, vojáky i zásoby. Jeden z kurdských velitelů řekl reportérům televize CNN, že irácká armáda a krudské síy mohou společně dobýt Mosul během šesti týdnů až dvou měsíců.

Koalice se snaží bezpilotními letouny, vysíláním speciálních komand a likvidací některých velitelů IS oslabit.

"Bez nich budou vojáci IS méně disciplinovaní a jejich vůle bojovat za každou cenu až do konce nebude tak silná,“ řekl novinářům šéf sboru náčelníků štábů armády USA generál Joseph Dunford.

Mosul je druhým největším městem Iráku a největší aglomerací, kterou Islámský stát od začátku svého tažení dobyl. Před dvěma lety zde vůdce IS Abú Bakr Bagdádí v mešitě vyhlásil chalífát.

Porážka zde by znamenala v Iráku de facto konec tohoto chalífátu, protože mnoho dalších velkých měst v posledních měsících IS ztratil. Ramádí, Fallúdžu, Sindžár.

Ale je pravděpodobné, že džihádisté se stáhnou do odlehlejších oblastí a budou nadále pokračovat v boji kombinací partyzánských útoků a terorismu.

Své stoupence ve světě zároveň vyzývají, aby nepřicházeli do Iráku a Sýrie, ale útočili tam, kde zrovna jsou.

Islámský stát provedl na jihu Iráku dva bombové útoky, které zabily desítky lidí. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Další zprávy