Turecké letectvo se zapojilo do bojů o Mosul, Bagdádu navzdory

Bitva o Mosul obrazem: Největší operace od invaze do Iráku začala, terčem je Islámský stát
Hovoří se o ní poslední rok, ale začátek přišel později, než se předpokládalo.
Irácká armáda – společně s kurdskými bojovníky pešmergy – spustila ofenzivu proti Mosulu, největšímu městu, které je v područí teroristické organizace Islámský stát.
Podle agentur má být osvobozovací operace nejvýznamnější bitvou v Iráku od roku 2003, kdy byla zahájena invaze, jež svrhla bývalého prezidenta Saddáma Husajna.
Americký ministr obrany Ash Carter nazval zahájení operace za osvobození Mosulu "rozhodujícím momentem kampaně", který zasadí poslední úder v porážce organizace Islámský stát.
Foto: Reuters
ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 10. 2016 12:50
Turecké letectvo se účastní ofenzivy v iráckém městě Mosul, a to v rámci mezinárodní koalice vedené Spojenými státy, oznámil premiér Binali Yildirim. Proti zapojení tureckých sil do bojů v Iráku již déle protestuje tamní vláda. Už při přípravě ofenzivy za znovudobytí města Mosul z rukou teroristické organizace Islámský stát se Turecko a Irák dostaly do sporu kvůli případné účasti Ankary. Ta chce, aby se na osvobozování města podílela i její armáda a zhruba 3000 iráckých sunnitů, které vycvičila. Irácký premiér Hajdar Abádí to ale odmítá. Jeho šíity ovládané vládě záleží na tom, aby se na osvobozovací akci převážně sunnitského Mosulu podílely v první řadě její milice.
 

Právě se děje

Další zprávy