IT manažer filiálky Coca-Coly pracoval pro Islámský stát

Martin Novák Martin Novák
5. 6. 2015 7:23
Džihádisté loví své budoucí bojovníky i mezi pronásledovanou muslimskou menšinou v Barmě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

PrahaIslámský stát loví své budoucí bojovníky nejen "doma" v Iráku a Sýrii či mezi radikálními muslimy v Evropě, ale také ve vzdálené jihovýchodní Asii. Až v Bangladéši a Barmě.

Bangladéšská policie při zátahu na síť džihádistů zatkla dva muže označované za hlavní rekruty pro Islámský stát v zemi.

Jedním je učitel, druhým IT manažer firmy International Beverages Private Ltd., což je místní dceřiná společnost Coca-Coly. Média muže identifikují jako Amínula Isláma Baíga.

Přiznal se, že "poslal" do Sýrie nejméně pětadvacet Bangladéšanů.

Firma Beverages Private Ltd v oficiálním prohlášení přiznala, že zatčený radikál je její zaměstnanec, a přislíbila spolupráci s justicí.

Osmatřicetiletý Baig byl v minulosti členem - nyní zakázané - džihádistické skupiny Džamátul Mudžahidín, ale nebyl mu dokázán podíl na žádném teroristickém útoku.

Úřady zatkly od loňského roku čtrnáct lidí napojených na Islámský stát. Kolik bojovníků z této země do Sýrie a Iráku odešlo, ale není jasné.

Bangladéš má 166 milionů obyvatel, a je tak třetí nejlidnatější zemí světa s muslimskou populací - po Indonésii a Pákistánu. Ačkoliv jde o sekulární republiku a s islamisty sympatizuje jen málo Bangladéšanů, extremisté tvrdě útočí na lidi, kteří se hlásí k ateismu nebo kritizují náboženský fanatismus.

Od začátku roku byli na veřejnosti napadeni a zavražděni čtyři blogeři, jednoho z nich útočníci ubili k smrti sekerou. Podle policie stojí za vraždami organizovaná skupina islamistů.

Singapurský deník Straits Times s odvoláním na bezpečnostní experty z jihovýchodní Asie uvádí, že propaganda Islámského státu se nyní zaměřuje na muslimskou menšinu v Barmě.

Takzvaní Rohingové v zemi nejsou uznáváni za menšinu a nemají nárok na občanství. Stěžují si na perzekuci ze strany barmské vlády. Tisíce jich prchají do zahraničí.

Byli to právě Rohingové, kteří letos strávili několik týdnů na lodích v Indickém oceánu, protože je žádná země nechtěla přijmout.

V hrobech objevených před týdnem v Malajsii jsou ostatky desítek z nich. Během posledních let jich z Barmy před chudobou a pronásledováním uprchlo přes sto tisíc. Podle barmských úřadů jsou občany Bangladéše, tato země se k nim ale nehlásí.

Foto: Aktuálně.cz

"Radikální islamisté a členové Islámského státu na internetu vyzývají Rohingy, aby odjeli do Sýrie a připojili se k džihádu," uvedl pro Straits Times analytik Jasminder Singh z Rajaratnam School of International Studies v Singapuru.

Organizace Human Rights Watch ve své nedávné zprávě potvrdila, že radikalizace v řadách Rohingů v reakci na dlouhotrvající násilí je zřejmá.

Základ sil Islámského státu sice tvoří Syřané a Iráčané, ale proudí tam zájemci z celého světa. Západoevropskými zeměmi počínaje přes Čečensko a Střední Asii až po Malajsii a Indonésii.

 

Právě se děje

Další zprávy