Foto: Jako v Itálii? Indonésie zachránila tisíce uprchlíků

Děti při dlouhých plavbách ve stísněšných prostorách trpí nejvíc.
To však byl jen začátek. Od té doby k jejich břehům připlouvají běženci takřka každý den.
Ze zatím posledního člunu, který se začal potápět, musela pobřežní stráž v pátek zachránit 700 lidí, včetně žen a dětí. Jejich budoucí osud zůstává neznámý. Hrozí, že budou vráceni do zemí původu.
Uprchlíci patří k muslimské menšině Rohingů, jichž v Barmě žije asi 1,1 milionu, ale většina z nich nemá žádné státní občanství a v zemi čelí útlaku. Téměř 140 tisíc Rohingů opustilo domovy po krvavých střetech s buddhisty v roce 2012. A nejhůře jsou na tom děti.
Indonésie na místo poslala pracovníky imigračních úřadů. Někteří z běženců byli natolik vyčerpaní, že potřebovali lékařské ošetření.
Foto: Reuters
K břehům Indonésie a Malajsie připlulo za poslední dny dva tisíce uprchlíků. Ti pochází převážně z Barmy, kde patří k muslimské menšině Rohingů, jejíž členové zde čelí útlaku a nemají ani občanství.

Jakarta - Indonésie a Malajsie v posledních dnech čelí masivnímu přívalů imigrantů z Barmy a Bangladéše.

Na chatrných člunech k jejich břehům už několik dní připlouvají stovky vyhladovělých běženců na pokraji života a smrti.

Ze zatím posledního člunu, který se začal potápět, musela pobřežní stráž zachránit 700 lidí, včetně žen a dětí. Jejich budoucí osud zůstává neznámý, hrozí, že budou vráceni do zemí původu.

Nejasný zůstává také osud stovek uprchlíků, kteří zůstávají uvězněni u hranic Malajsie a Thajska.

Podívejte se, v jak bezvýchodné situaci se barmští běženci ocitli.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko. Spolupráce se zeměmi V4 je pro něj priorita

před 32 minutami

Biden v červnu přiletí do Evropy na summity G7 a NATO, oznámil Bílý dům

Americký prezident Joe Biden v červnu navštíví Británii a Belgii, aby se osobně zúčastnil summitů skupiny G7 a Severoatlantické aliance. Oznámila to v pátek jeho mluvčí Jen Psakiová. Podle ní půjde o první zámořskou cestu současného šéfa Bílého domu.

Vrcholná schůzka skupiny G7, do níž kromě USA patří ještě Británie, Francie, Japonsko, Kanada, Itálie a Německo, je na programu od 11. do 13. června v anglickém Cornwallu. Bruselský summit NATO navazuje 14. června. V Bruselu se Biden zapojí i do oddělených jednání s lídry Evropské unie.

"Tato cesta zdůrazní jeho odhodlání obnovit naše spojenectví, oživit transatlantické vztahy a jednat v úzké spolupráci s našimi spojenci a multilaterálními partnery ve snaze reagovat na globální výzvy a lépe chránit americké zájmy," uvedla v komuniké Psakiová.

Prohlášení v závěru zmiňuje "potenciální další prvky" ohlášené cesty, což podle agentury AFP ihned vyvolalo spekulace o eventuálním setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. O Rusku se každopádně bude mluvit na summitu NATO. Jeho "agresivní" jednání ve čtvrtek označil za jedno z témat generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy