Irsko hrozí bojkotem dohody u Brexitu, odmítá návrat hraničních kontrol

ČTK ČTK
18. 3. 2017 17:30
Británie zrušila hraniční kontroly mezi Severním Irskem a Irskem před čtvrt stoletím, nyní však premiérka Theresa Mayová však nevylučuje jejich znovuzavedení po odchodu země z EU. "Nevrátíme se k hranicím z minulosti, nic takového nepodepíšu," prohlásil však irský premiér.
Irský premiér Enda Kenny.
Irský premiér Enda Kenny. | Foto: Reuters

Dublin - Irsko hodlá blokovat dohodu upravující vztahy Evropské unie s Británií po jejím odchodu, pokud by smlouva znovu zavedla hranice mezi oběma částmi ostrova. Řekl to irský premiér Enda Kenny v rozhovoru s agenturou Bloomberg. Severní Irsko jako součást Británie již před čtvrt stoletím zrušilo kontroly na hranici s Irskem, při vyjednávání o podmínkách takzvaného Brexitu se však mluví o jejich možném návratu.

"Nevrátíme se k hranicím z minulosti," prohlásil irský premiér. "Je to politická výzva, s níž je třeba se vypořádat. Bude to tak muset být, protože já nic jiného nepodepíšu," dal Kenny najevo, že jako lídr členské země EU nepodpoří žádnou variantu dohod zavádějící "tvrdou" hranici.

Pětisetkilometrová hraniční linie dělící ostrov na dvě části je volně překročitelná z obou stran od 90. let minulého století, což umožňuje volný pohyb osob i obchod mezi oběma zeměmi. Po odchodu Británie z EU bude její pevninskou hranicí s unií.

Britská premiérka Theresa Mayová se letos vyslovila pro "tvrdou" variantu Brexitu, která by zavedla omezení pro volný pohyb osob s cílem snížit počet imigrantů z unijních zemí. V Irsku panují obavy, že by to mohlo být spojeno s návratem hraničních pořádků minulosti a v Ulsteru ohrozit křehký mír po desetiletích sektářského násilí.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy