Irsko hrozí bojkotem dohody u Brexitu, odmítá návrat hraničních kontrol

ČTK ČTK
18. 3. 2017 17:30
Británie zrušila hraniční kontroly mezi Severním Irskem a Irskem před čtvrt stoletím, nyní však premiérka Theresa Mayová však nevylučuje jejich znovuzavedení po odchodu země z EU. "Nevrátíme se k hranicím z minulosti, nic takového nepodepíšu," prohlásil však irský premiér.
Irský premiér Enda Kenny.
Irský premiér Enda Kenny. | Foto: Reuters

Dublin - Irsko hodlá blokovat dohodu upravující vztahy Evropské unie s Británií po jejím odchodu, pokud by smlouva znovu zavedla hranice mezi oběma částmi ostrova. Řekl to irský premiér Enda Kenny v rozhovoru s agenturou Bloomberg. Severní Irsko jako součást Británie již před čtvrt stoletím zrušilo kontroly na hranici s Irskem, při vyjednávání o podmínkách takzvaného Brexitu se však mluví o jejich možném návratu.

"Nevrátíme se k hranicím z minulosti," prohlásil irský premiér. "Je to politická výzva, s níž je třeba se vypořádat. Bude to tak muset být, protože já nic jiného nepodepíšu," dal Kenny najevo, že jako lídr členské země EU nepodpoří žádnou variantu dohod zavádějící "tvrdou" hranici.

Pětisetkilometrová hraniční linie dělící ostrov na dvě části je volně překročitelná z obou stran od 90. let minulého století, což umožňuje volný pohyb osob i obchod mezi oběma zeměmi. Po odchodu Británie z EU bude její pevninskou hranicí s unií.

Britská premiérka Theresa Mayová se letos vyslovila pro "tvrdou" variantu Brexitu, která by zavedla omezení pro volný pohyb osob s cílem snížit počet imigrantů z unijních zemí. V Irsku panují obavy, že by to mohlo být spojeno s návratem hraničních pořádků minulosti a v Ulsteru ohrozit křehký mír po desetiletích sektářského násilí.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Při pádu z okna kladenské školy dnes zemřela dívka, okolnosti neštěstí vyšetřuje policie

Při pádu z okna kladenské školy v Moskevské ulici dnes ráno zemřela mladistvá dívka. Příčinu a okolnosti neštěstí vyšetřují policisté, řekla policejní mluvčí Michaela Nováková.

Záchranné složky na místo vyjížděly po 7:00. "Vzhledem k citlivosti případu nebudeme sdělovat další podrobnosti ani věk dívky," uvedla mluvčí.

Na místě zasahovala i záchranná služba. Přes veškerou snahu záchranářů dívka svým zraněním na místě podlehla, uvedla mluvčí Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech, tvoří se kolony

Dva kamiony uvízly dne ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit. Na uvolnění druhého se pracuje. Policisté na místě řídí dopravu kyvadlově. Vznikají ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
Další zprávy