Irové drcení hospodářskou krizí si volí nový parlament

Radim Klekner Radim Klekner
25. 2. 2011 16:40
Na ostrově stiženém extrémními dluhy a nezaměstnaností se čeká politické zemětřesení.

Dublin - Čtrnáctiletá vláda konzervativní Fianna Fáil končí fiaskem. Irové se stranu premiéra Briana Cowena, která zemi v posledních pěti letech extrémně zadlužila, rozhodli vytrestat a posílají ji do opozice.

Páteční parlamentní volby do dublinského Dáilu podle všeho vyhraje pravicově liberální Fine Gael, otázkou pouze je, zda bude mít dostatek poslanců, aby vládla sama bez svého tradičního spojence, labouristů.

"Čekali jsme na tento den už hodnou chvíli," řekl agentuře Reuters osmatřicetiletý účetní John Sweeney. "Je na čase, aby Fianna Fáil šla od vesla."

Podle předvolebních průzkumů by Fine Gael měla mít ve stošedesátišestičlenném parlamentu 80, labouristé okolo čtyřiceti a Fianna Fáil dvacet poslanců.

Koaliční partner Covenovy strany Zelení se podle všeho vůbec nedostanou do parlamentu. To ale zřejmě nebude platit pro další z irských levicových stran, republikánskou Sinn Féin.

Voleb se ovšem účastní také rekordně vysoký počet nezávislých kandidátů, kteří do nich šli pod hlavičkou malých stran a občanských sdružení.

Irský premiér Cowen přivedl zemi ke krachu
Irský premiér Cowen přivedl zemi ke krachu | Foto: Reuters

Půjčka MMF

Všechny strany i nezávislí kandidáti přitom jedním hlasem odmítají podmínky, za kterých Mezinárodní měnový fond (MMF) a Evropská centrální banka (ECB) loni krachujícímu irskému hospodářství poskytly půjčku ve výši 85 miliard eur.

Fine Gael se s labouristy shoduje v řadě dalších věcí. Irská Labour Party chce na druhé straně prodloužit o rok termín, k němuž by země měla začít znovu plnit maastrichtská kritéria. Namísto roku 2015 by deficit státního rozpočtu, který se nyní drží na rekordních dvanácti procentech, měl být podle labouristů snížen na tři procenta až o rok později.

Irové, jejichž země byla na přelomu tisíciletí "keltským tygrem" a příkladem skvěle fungující ekonomiky, pociťují podmínky, za nichž jim byla půjčka vnucena, za mimořádně ponižující.

Bez cizí pomoci se ale neobejdou. Nezaměstnanost v zemi nyní dosahuje 13,4 procenta a každý týden ostrov opustí tisícovka Irů, kteří si hledají práci a budoucnost za hranicemi své země.

Fine Gael i labouristé již naznačili, že nehodlají zvyšovat extrémně nízkou daň z podnikání ve výši 12,5 procenta, jak to požaduje MMF. Ta přitáhla před lety do země řadu zahraničních firem a přispěla k rychlému ekonomickému růstu.

Irové, mezi nimiž začal v posledních týdnech nápadně narůstat počet sebevražd, zřídili na internetu zvláštní stránku, na které může každý, kdo se zemi nyní rozhodl opustit, udat důvody, proč tak činí.

 

Právě se děje

Další zprávy