Irsko pomoc nedokáže splatit, varuje svět MMF

ČTK ČTK
17. 12. 2010 17:50
Analytici Mezinárodního měnového fondu hovoří o vážném riziku
Irové mají vcelku jasno, kdo může za krizi, v níž se země ocitla
Irové mají vcelku jasno, kdo může za krizi, v níž se země ocitla | Foto: Reuters

Dublin - Irsku hrozí v příštích letech značná rizika, kvůli nimž by se zemi nemuselo podařit splatit nedávno dohodnutou finanční pomoc a snížit rozpočtový deficit do roku 2015 k dohodnuté úrovni.

Napsali to ve zprávě o rizicích úvěru pro Irsko analytici Mezinárodního měnového fondu.

Přední činitel MMF mezitím prohlásil, že příští irská vláda si nebude moci vyjednat nižší úrokové sazby na poskytnutý úvěr ani přinutit věřitele bank ke sdílení ztrát.

Fond půjčku schválil

Výkonný výbor MMF schválil ve čtvrtek svůj díl pomoci Irsku a jeho bankám v sumě 22,5 miliardy eur (566 miliard korun) z celkového balíku 85 miliard eur.

Evropská unie přispěje k pomoci 45 miliardami eur a Irsko má v rozpočtu najít na pomoc bankám během čtyř let 17,5 miliardy eur.

"Předpokládáme, že tempo oživení ekonomiky bude pomalé. Rizika jsou značná a vycházejí z deflačních tendencí, napjatých bilančních rozvah a negativních fiskálních a finančních zpětných vazeb," uvádí se ve zprávě fondu vypracované 8. prosince a zveřejněné nyní - v pátek. "Program tak ohrožují značná rizika, která by mohla ovlivnit schopnost Irska splatit fondu peníze zpět," píše zpráva, která měla před rozhodnutím vedení fondu osvětlit míru rizik úvěru pro Irsko.

Splnitelné podmínky?

EU stanovila pro Irsko podmínku snížit rozpočtový deficit do roku 2015 pod tři procenta HDP.

MMF však odhaduje, že schodek bude v roce 2014 bez dalších opatření ještě mírně nad pěti procenty a v roce 2015 bude činit 4,8 procenta HDP. Předpokládá však, že irská ekonomika se bude příští rok stabilizovat a poroste o 0,9 procenta po letošním poklesu o 0,2 procenta.

Náměstek ředitele evropského oddělení MMF Ajay Chopra nyní uvedl, že příští irská vláda nebude moci jednat o snížení úrokové sazby záchranného úvěru, kterou věřitelé stanovili na 5,8 procenta. Kvůli tlaku EU Dublin ani nebude moci donutit držitele nadřízených dluhopisů irských bank podílet se na ztrátách.

Zase ty banky...

Irsko se dostalo do potíží kvůli problémům svých bank. Na jejich podporu vynaložilo miliardy eur, což letos rozpočtový deficit Irska letos dostane na rekordních 32 procent HDP.

Vláda předložila plán snižování deficitu, který počítá v příštích čtyřech letech s drastickými výdajovými škrty a zvýšenými daněmi.

Hlavní opoziční strana Fine Gael, která se s největší pravděpodobností po volbách v příštím roce ujme moci, požadovala před středečním hlasováním parlamentu o finanční pomoci změny dohodnutých podmínek. Zejména chtěla, aby věřitelé irských bank nesli část ztrát. Nelíbí se jí ani stanovená úroková sazba a prosazovala jiná opatření ke snížení rozpočtového deficitu. Chopra přitom ve čtvrtek naznačoval, že nová vláda bude moci některé věci vyjednat znovu.

V pátek se Chopra odvolal na evropské partnery, kteří chtějí věřitele irských bank chránit před ztrátami. "Názor evropských partnerů je takový, že systémový dopad změny podmínek pro nadřízené držitele dluhopisů by byl příliš velký," řekl. Podle pozorovatelů takový krok odmítá Evropská centrální banka, která se bojí nepřímých dopadů na banky v Evropě, které jsou největšími věřiteli irských bank.

Šíření viru 

Zpráva MMF poukazuje také na trvající značnou hrozbu přenosu irské krize na trhy vládních dluhopisů ohrožených zemí eurozóny.

"Vzhledem ke vnímání a chování trhu by efekty přelévání do jiných okrajových ekonomik eurozóny mohly být značné. Nejzranitelnější jsou Řecko, Portugalsko a Španělsko a za "hraniční případy" označuje zpráva Itálii a Belgii.

Irsko je po Řecku druhou zemí eurozóny, která požádala o zahraniční pomoc. Na přijetí pomoci tlačily přední země EU a Evropská centrální banka, aby zabránily rozšíření dluhové krize i na další země eurozóny.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Vancouver zdolal Minnesotu a má v kvalifikaci play off mečbol

Hokejisté Vancouveru vyhráli třetí utkání kvalifikace play off NHL nad Minnesotou 3:0 a otočili stav série hrané na tři vítězství na 2:1 na zápasy. O branky Canucks se v Edmontonu postarali Brock Boeser, Antoine Roussel a Elias Pettersson, brankář Jacob Markström udržel při třetím startu ve vyřazovací části v kariéře poprvé čisté konto.

Vancouver po nedělní prohře 0:3 v úterý zdolal Wild 4:3 a po dnešním úspěchu může už v pátek útočit na postup. V 1. kole bojů o Stanleyův pohár byli Canucks naposledy v roce 2015.

Vítězný gól vstřelil celek z Britské Kolumbie ve 34. minutě v přesilové hře. Při vyloučení Jordana Greenwaye vypálil z levého kruhu Pettersson, gólman Alex Stalock puk vyrazil a z dorážky se prosadil Boeser. Po 139 vteřinách závěrečné části zvýšil Roussel, který po úniku uspěl bekhendovým blafákem. V čase 58:38 dovršil výsledek po přihrávce Quinna Hughese Pettersson.

Výsledek kvalifikace play off NHL:

Západní konference (Edmonton) - 3. zápas:

Minnesota - Vancouver 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky: 34. Boeser, 43. Roussel, 59. E. Pettersson. Střely na branku: 27:29. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. Q. Hughes, 3. E. Pettersson (všichni Vancouver). Stav série: 1:2.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ozbrojenec v Le Havru, který držel rukojmí v bance, se vzdal

Ozbrojený muž, který ve čtvrtek odpoledne zajal šestici rukojmích v jedné z bank v severofrancouzském městě Le Havre, se vzdal policii. Před tím všechny lidi propustil, uvedla agentura Reuters s odvoláním na policejní odbory. Podle nich strážci zákona při zatýkání muže nepoužili zbraně. Televizní stanice RTL dříve uvedla, že se domáhal osvobození Palestinců vězněných Izraelem.

Na místě zasahovala zvláštní policejní jednotka, která uzavřela okruh 500 metrů kolem banky v přístavu ležícím přibližně 200 kilometrů severozápadně od Paříže. K bance BRED v centru města se 170 000 obyvateli dorazili i pyrotechnici, neboť muž u sebe měl tašku, která by podle policie mohla obsahovat výbušniny.

Podle zdrojů RTL je 34letý muž policii znám v souvislosti se svým radikálním smýšlením. "Víme, že se radikalizoval a trpí vážnými duševními obtížemi," řekl agentuře Reuters policista Yves Lefebvre.

Muž ozbrojený pistolí vešel podle médií do banky krátce před 17:00 SELČ. Policie s ním vyjednávala a ve večerních hodinách pak rukojmí postupně propouštěl.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Policie zatkla tři mladistvé s puškou v Trumpově sídle na Floridě. Měli štěstí, že tam prezident nebyl

Policie na Floridě zadržela tři náctileté chlapce s nabitou útočnou puškou AK47, kteří se při útěku před policií nedopatřením ocitli na pozemku luxusního letoviska Mar-a-Lago, které patří prezidentovi Donaldu Trumpovi. Trump v době incidentu v klubu nebyl, informoval server BBC.

Podle policejního mluvčího parkovali tři patnáctiletí chlapci asi tři kilometry od letoviska. Když se k nim přiblížili policisté, kteří je chtěli zkontrolovat, chlapci ujeli. Následně však spatřili další policejní auto, které kontrolovalo jiné vozidlo, a mylně se domnívali, že policie již zřídila policejní zátaras, aby je zadržela. Vystoupili proto z auta a přeskočili blízkou zeď, za níž se ovšem nacházelo Trumpovo letovisko. Na jeho území pak zahodili nabitou pušku AK47 s náhradním zásobníkem. Policie je zadržela, když se snažili schovat.

"Vůbec netušili, kde jsou," řekl policejní mluvčí. Poznamenal, že chlapci měli štěstí, že na pozemku zrovna nebyl přítomen Trump či členové jeho rodiny, protože by je jinak zřejmě zastřelili příslušníci ochranky.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Newyorská prokuratura chce rozpustit mocnou Národní asociaci držitelů zbraní

Prokuratura amerického státu New York chce soudní cestou rozpustit mocnou zbrojní lobbistickou organizaci Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Tvrdí, že někteří členové jejího vedení použili miliony dolarů z rozpočtu pro své soukromé účely a kupovali si za ně rovněž loajalitu a mlčenlivost bývalých zaměstnanců organizace. Vlastní žalobu na jednu z odnoží NRA podala také prokuratura metropole Washingtonu. NRA na krok reagovala podáním vlastní žaloby na prokuraturu. Prezident Donald Trump snahy o zastavení činnosti NRA označil za "velmi hroznou věc".

Podle žaloby, o níž novináře informovala nejvyšší prokurátorka státu Letitia Jamesová, si vedení organizace za "odkloněné finance" kupovalo zájezdy na Bahamy, lety soukromými tryskáči a jídla v luxusních restauracích. Tímto způsobem přitom snížilo majetek organizace během tří let asi 64 o milionů dolarů (1,4 miliardy korun) a přivedlo ji do významné ztráty. Prokuratura podle ní činnost organizace vyšetřovala 18 měsíců.

Žaloba podle agentury Reuters staví demokratku Jamesovou proti největší a nejmocnější zbrojní organizaci v USA, která je úzce navázaná na Republikánskou stranu prezidenta Donalda Trumpa. Krok newyorské prokuratury podle agentury zcela jistě USA ještě více názorově rozdělí. Mezi konzervativci je totiž NRA opěvována jako hlavní zastánce ústavou daného práva na držení zbraní, zatímco liberálové ji často kritizují, protože podle nich stojí za rozmachem násilností v zemi.

Prezidentka NRA Caroly Meadowsová označila žalobu prokuratury za nepodložený a předem promyšlený útok a mocenský politický krok před listopadovými prezidentskými volbami. Organizace okamžitě podala na Jamesovou vlastní žalobu, podle níž prokurátorka porušuje právo NRA na svobodu projevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy