EU může nakonec vydělat na irských potížích

Ekonomika Ekonomika
6. 1. 2011 14:01
Zájem o dluhopisy, jimiž se bude financovat pomoc Irsku, je obrovský
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Brusel, Praha - Zájem investorů o dluhopisy, s jejichž pomocí Brusel získává peníze na pomoc Irsku, je obrovský. Dokonce takový, že Evropská unie může na vážných finančních potížích svého člena vydělat.

Poptávka po dluhopisech převýšila třikrát nabídku. Pětileté dluhopisy v hodnotě pěti miliard eur nakoupili investoři s úrokem 2,59 procenta. A protože Brusel hodlá peníze do Irska poslat úročené 5,51 procenty, naskýtá se mu nečekaná možnost zisku.

Evropská komise uvedla, že téměř 72 procent objemu dluhopisů skoupili evropští investoři, pětinu si vzali Asiaté a zbytek američtí investoři.

Podle Evropské komise bude zisk z celé operace věnován zpátky do rozpočtu unie a rozdělen mezi členské státy.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 27 minutami

Dálnici D4 směrem na Prahu uzavřely dvě dopravní nehody

Kvůli dvěma na sobě nezávislým nehodám mezi Příbramí a Dobříší je uzavřena dálnice D4 ve směru na Prahu. Policie odklání dopravu na sjezdu číslo 41 u Dubence, zpět na dálnici se auta vrací na exitu 32. Objízdná trasa vede po souběžné silnici přes obec Obořiště.

Při nehodách se nikdo nezranil, řekla příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová. K haváriím došlo na 34. kilometru kolem 05:30. Podle mluvčí do sebe při jedné jedné z nehod narazila tři auta, při druhé dva vozy. Příčinu havárií policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy