Mimořádně silný hurikán Irma překonal hned několik rekordů. V čem byl vlastně výjimečný?

Radim Klekner Radim Klekner
Aktualizováno 12. 9. 2017 17:01
Hurikán Irma, který se přehnal Karibikem a Floridou, za sebou zanechal spoušť. Škody jdou do desítek miliard dolarů, vyžádal si navíc životy nejméně 42 osob. Irma byla podle meteorologů v řadě ohledů výjimečná, podívejte se na přehled jejích nejdůležitějších rekordů.
Jak postupoval hurikán Irma. Podívejte se na souhrnné video | Video: Reuters, Asociated Press

V čem byla Irma unikátní?

Jedná se o nejsilnější hurikán, který byl zaznamenaný v Atlantiku mimo oblast Mexického zálivu a Karibského moře.

Žádná tropická bouře nebyla dosud po tři následující dny hodnocena v kategorii 5. Žádná také nepatřila po pět dní v řadě do kategorie 4 a více.

Žádný hurikán navíc doposud nedosáhl takové síly, že rozpoutával vichry o rychlosti 296 km/h a krátkodobě i 344 km/h, byť u Floridy trochu zeslábl a rychlost větru činila "jen" 246 km/h.

Vlny vzedmuté bouří dosahovaly výše i sedmi metrů.

Jaké další rekordy Irma překonala?

Irma ženoucí se Karibikem zasáhla oblast o rozloze 182 tisíc kilometrů čtverečních, což je víc než rozloha Floridy.

Když dosáhla největší síly, měřila napříč 650 km. To je zatím nejvíc, kolik meteorologové kdy naměřili.

Irma byla navíc tak silná, že ji zaznamenaly i seizmografy, což u drtivé většiny hurikánů nebývá.

Ničivá bouře vyvolala největší evakuaci v historii Bahamských ostrovů a taky jednu z největších v historii Spojených států.

Jen na Floridě bylo nuceně evakuováno šest a půl milionu osob. Na Kubě se evakuace týkala milionu osob a deseti tisíc turistů.

Ze zoologického parku Busch Gardens rozkládajícího se u zátoky Tampa Bay muselo být převezeno do bezpečí 12 tisíc zvířat.

Na americké Floridě se navíc kvůli hurikánu ocitlo v jednom okamžiku až 13 milionů lidí bez proudu.

Úplně bez elektřiny zůstaly na několik dní i karibské ostrovy Barbuda nebo Sv. Martin, přes něž se hurikán přehnal v pátek.

V čem je unikátní letošní hurikánová sezona?

Spojené státy ještě nikdy nezažily, aby na jejich pobřeží udeřily hned dva hurikány kategorie 4 a vyšší.

Týden před Irmou šlo o hurikán Harvey, který zasáhl americký Texas. 

Hurikánová sezona přitom ještě zdaleka není u konce, zpravidla trvá až do listopadu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy