Íránská raketa, která boeing zasáhla, explodovala v blízkosti kokpitu a do kabiny pilotů vlétly střepiny. Stroj se zřítil a v jeho troskách zahynulo všech 176 lidí, kteří byli na palubě.
Úřad ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zveřejnil fotografie, na nichž je vidět části kokpitu proražené střepinami na několika místech. Vyšetřovatelé se domnívají, že byly způsobeny při explozi střely.
Ukrajinští vyšetřovatelé si prý byli od počátku jisti, že boeing byl sestřelen. Kanada, USA a Británie po středeční tragédii naznačovaly možnost takové verze, kterou Írán přiznal až v sobotu.
Do vyšetřování se zapojilo 45 odborníků z Ukrajiny a už po několika hodinách práce na místě jim bylo jasné, že letadlo bylo sestřeleno, tvrdil Danilov. Museli si ale informaci nechat pro sebe, dokud se Írán nepřizná. "Nemohli jsme to ohlásit hned, protože našim expertům se tam špatně pracovalo, je to (Írán) problematická země," citovala Danilova CBC.
Detailní fotografie vraku poslali Ukrajinci svým kolegům do Kyjeva. "Měli jsme ty snímky v reálném čase a sledovali jsme, co se dělo na místě," řekl Danilov.
Podle jeho slov části vraku byly rychle převezeny do blízkého hangáru, což se mnohým vyšetřovatelům nelíbilo. Danilov není spokojen s íránským prohlášením, že letadlo se terčem střelby stalo omylem. Není mu jasné, jak mohl někdo považovat civilní stroj za ohrožení. "Toto je klíčový bod vyšetřování," řekl Danilov. Chce také, aby Íránci objasnili, zda šlo o technický nebo lidský omyl.
Íránské revoluční gardy případ vysvětlují jako rozhodnutí jednoho člena protivzdušné obrany, který měl na vyhodnocení hrozby a reakci na ni zlomky vteřiny.
Podle ukrajinského ministra zahraničí Vadyma Prystajka se státy, kterých se bezprostředně týká sestřelení ukrajinského letadla, plánují dohodnout na společném právním postupu proti Íránu. Ministři zahraničí těchto zemí by o věci měli diskutovat ve čtvrtek v Londýně. Konkrétně jde podle něj o Kanadu, která při tragédii přišla o 57 občanů, o Švédsko, Afghánistán a pátou neupřesněnou zemi, informovala agentura Reuters.
"Nechceme, aby se ukázalo na nějakého vojáka, na někoho nízko postaveného s tím, že tenhle člověk zmáčkl spoušť. Je to zodpovědnost íránské vlády," uvedl v pondělí Prystajko na okraj své oficiální návštěvy Singapuru. "Musíme zjistit, kdo dal příkaz, kdo zmáčkl spoušť… Všechny tyto lidi bychom měli potrestat," dodal. Země se podle něj budou v Londýně bavit také o kompenzacích a spolupráci při dalším vyšetřování tragického incidentu.