Ministři zahraničí Německa, Francie a Británie se na tom shodli s vysokým představitelem EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javierem Solanou. Krizová schůzka byla reakcí na nedávnou obnovu íránského nukleárního programu. Teherán nicméně vzápětí zopakoval, že si z řešení problému v RB OSN nedělá obavy.
Sankce jsou konečným řešením
"Z našeho pohledu nadešel čas, kdy je třeba zapojit Radu bezpečnosti OSN," řekl novinářům po schůzce německý ministr Frank-Walter Steinmeier. "Rozhodli jsme se dnes, že informujeme Radu guvernérů MAAE, že naše jednání s Íránem uvázlo na mrtvém bodě," dodal. Britský ministr Jack Straw podotkl, že mezinárodní společenství nemá jinou volbu než zapojit Radu bezpečnosti OSN, která může na Teherán uvalit sankce.
PŘEČTĚTE SI: Írán obnovil svůj jaderný program
Solana nevyloučil, že s Teheránem se bude dále jednat, v této chvíli ale podle něj není možné nechat RB OSN stranou. Solana prohlásil, že nejde o spor s Íránci. "Nemůžeme však přijmout nejasnost cílů, které tento (jaderný) program provázejí," vysvětlil.
Mezinárodní společenství se obává, že Teherán chce získat jadernou zbraň, přestože Íránci tvrdí, že jejich program výzkumu a vývoje jaderného paliva, který byl obnoven v úterý, má výhradně mírové a výzkumné účely. Ministři budou podle svých slov žádat i uspořádání mimořádného zasedání Rady guvernérů MAAE.
Spojené státy Evropu podpoří
V požadavku projednání íránského jaderného programu v RB OSN a svolání mimořádné schůzky MAAE podpořila dnes večer evropské spojence americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Washington je "vážně znepokojen" tajnými jadernými operacemi Íránu a "jeho nebezpečným vzdorem celému mezinárodnímu společenství", uvedla Riceová na tiskové konferenci. OSN musí žádat zastavení jaderného programu Teheránu, dodala.
Příští týden by měl odcestovat do Evropy náměstek Riceové Nicholas Burns s cílem koordinovat postup USA vůči Íránu s evropskými spojenci. Podle agentury AP má Burns navštívit Británii, Francii a Německo. Ve Washingtonu má ve stejné době naopak jednat vysoký představitel EU Solana.
Už v pondělí pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN vyzvalo Írán, aby od jaderných aktivit upustil, chce-li se vyhnout sankcím. Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád ale po úterní obnově vývoje atomového paliva ve středu prohlásil, že Teherán se nezalekne výhrůžek a bude ve svém jaderném programu pokračovat.
Jaderná energetika ožívá, i díky krizi ČTĚTE ZDE
"Nemáme obavy z toho, že otázka našeho jaderného programu bude poslána Radě bezpečnosti," uvedl dnes druhý tajemník íránské Nejvyšší rady národní bezpečnosti Abdolrezá Rahmání-Fazlí v reakci na schůzku evropských ministrů.
K Teheránu v posledních dnech zaujímá nekompromisní postoj i Rusko, které, stejně jako další stálý člen RB OSN Čína, dosud nesouhlasilo s řešením íránské jaderné otázky v Radě bezpečnosti. Írán by mohl ztratit podporu Moskvy, pokud neobnoví moratorium na svůj výzkumný nukleární program, varoval dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.