Írán zřejmě staví vojenskou základnu v Sýrii. Izrael to nechce dopustit

ČTK ČTK
10. 11. 2017 22:14
Írán staví trvalou vojenskou základnu asi 14 kilometrů jižně od Damašku. S odkazem na nejmenovaný zdroj ze západních zpravodajských služeb o tom dnes informoval web BBC. Informace přichází v době, kdy kvůli roli Íránu v Sýrii roste na Blízkém východě napětí. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nedávno podotkl, že Írán se snaží v Sýrii posílit svou vojenskou přítomnost, což podle něj Izrael nedopustí.
Foto: Reuters

Damašek - Podle satelitních snímků zveřejněných britským serverem BBC se údajná íránská základna u syrského města Kisva nedaleko Damašku mezi lednem a říjnem rozrostla.

Na fotografiích je vidět asi dvacet nízkopodlažních domů, které zřejmě slouží jako ubytování pro vojáky a jako garáže. Zatím však nebylo možné potvrdit, že se opravdu jedná o základnu a že jde o aktivitu Íránu. Na místě prý operuje také syrská armáda. Zařízení by podle analytiků mohlo využívat až 500 vojáků, zda jsou na základně ale není jasné.

Podle dalšího nejmenovaného experta je závěr, že budovy nechal postavit Teherán, logický. V poslední době Írán navíc čelí obviněním, že se snaží v oblasti nejen zvyšovat vliv, ale zařídit i to, aby mohl dopravovat šíitskému radikálnímu hnutí Hizballáh zbraně.

Vzhledem k tomu, že teroristická organizace Islámský stát (IS) přišla o drtivou většinu území v Sýrii, začíná se stáčet pozornost hlavních aktérů v konfliktu k možným budoucím sférám vlivu. Írán dlouhodobě podporuje vládu syrského prezidenta Bašára Asada, za kterým stojí také například Rusko.

O přítomnosti íránských vojáků v Sýrii už několikrát informovala zahraniční média. Pokud však Teherán v zemi staví vojenské základy, mohlo by to vyprovokovat odezvu ze strany Izraele.

Údajná íránská základna leží jen asi 50 kilometrů od Izraelem okupovaných Golanských výšin. Podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua Írán své jednotky posílá do Sýrie, zatímco IS je na ústupu. Vojenskou přítomnost Íránu v Sýrii však Izrael podle premiéra blízko svých hranic trpět nebude.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy