Írán zřejmě staví vojenskou základnu v Sýrii. Izrael to nechce dopustit

ČTK ČTK
10. 11. 2017 22:14
Írán staví trvalou vojenskou základnu asi 14 kilometrů jižně od Damašku. S odkazem na nejmenovaný zdroj ze západních zpravodajských služeb o tom dnes informoval web BBC. Informace přichází v době, kdy kvůli roli Íránu v Sýrii roste na Blízkém východě napětí. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nedávno podotkl, že Írán se snaží v Sýrii posílit svou vojenskou přítomnost, což podle něj Izrael nedopustí.
Foto: Reuters

Damašek - Podle satelitních snímků zveřejněných britským serverem BBC se údajná íránská základna u syrského města Kisva nedaleko Damašku mezi lednem a říjnem rozrostla.

Na fotografiích je vidět asi dvacet nízkopodlažních domů, které zřejmě slouží jako ubytování pro vojáky a jako garáže. Zatím však nebylo možné potvrdit, že se opravdu jedná o základnu a že jde o aktivitu Íránu. Na místě prý operuje také syrská armáda. Zařízení by podle analytiků mohlo využívat až 500 vojáků, zda jsou na základně ale není jasné.

Podle dalšího nejmenovaného experta je závěr, že budovy nechal postavit Teherán, logický. V poslední době Írán navíc čelí obviněním, že se snaží v oblasti nejen zvyšovat vliv, ale zařídit i to, aby mohl dopravovat šíitskému radikálnímu hnutí Hizballáh zbraně.

Vzhledem k tomu, že teroristická organizace Islámský stát (IS) přišla o drtivou většinu území v Sýrii, začíná se stáčet pozornost hlavních aktérů v konfliktu k možným budoucím sférám vlivu. Írán dlouhodobě podporuje vládu syrského prezidenta Bašára Asada, za kterým stojí také například Rusko.

O přítomnosti íránských vojáků v Sýrii už několikrát informovala zahraniční média. Pokud však Teherán v zemi staví vojenské základy, mohlo by to vyprovokovat odezvu ze strany Izraele.

Údajná íránská základna leží jen asi 50 kilometrů od Izraelem okupovaných Golanských výšin. Podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua Írán své jednotky posílá do Sýrie, zatímco IS je na ústupu. Vojenskou přítomnost Íránu v Sýrii však Izrael podle premiéra blízko svých hranic trpět nebude.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy