Náměstkyní íránského ministra ropného průmyslu bude poprvé v dějinách žena

ČTK ČTK
30. 10. 2017 19:12
Poprvé v íránských dějinách se stane žena druhou nejvýše postavenou představitelkou vlivného ministerstva ropného průmyslu. Agentura DPA s odkazem na místní sdělovací prostředky oznámila, že náměstkyní ministra se stane pětapadesátiletá Marzía Šáhdájíová. Absolventka studií chemie v kanadském Calgary stála dosud v čele národní petrochemické společnosti, jež spadá pod ministerstvo ropného průmyslu. Peníze za prodej ropy jsou pro Írán nejdůležitějším zdrojem státních příjmů, a ministerstvo ropného průmyslu proto patří ke klíčovým resortům. Tamní prezident slíbil také jmenovat více ministryň, zatím však získaly pouze místa v administrativě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 11 minutami

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 14 minutami

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy