"Vybombardujeme vás zpátky do doby kamenné." Libanon je na prahu nového válečného konfliktu

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 10. 11. 2017 15:38
Soupeření mezi Íránem a Saúdskou Arábií probíhá na půdě několika zemí Blízkého východu. V Sýrii, Jemenu, ale i Libanonu. Ten patří mezi spojence Íránu. Právě libanonský premiér se ale nedávno objevil v saúdskoarabském Rijádu, kde oznámil, že končí ve své funkci. A pak zmizel.
Poslední válka mezi Izraelem a Hizballáhem se odehrála v roce 2006. Je to již několik let, co Hizballáh válčí v Sýrii na straně režimu Bašára Asada.
Poslední válka mezi Izraelem a Hizballáhem se odehrála v roce 2006. Je to již několik let, co Hizballáh válčí v Sýrii na straně režimu Bašára Asada. | Foto: Reuters

Bejrút/Rijád - Je neobvyklé, když premiér oznamuje svoji rezignaci na půdě jiného státu a po projevu zmizí.

Billboard s tváří premiéra Sáada Harírího v Bejrútu.
Billboard s tváří premiéra Sáada Harírího v Bejrútu. | Foto: Reuters

Libanonský ministerský předseda Saad Harírí to tak udělal. Prohlášení o odchodu z funkce přečetl v saúdskoarabském Rijádu. Množí se tak spekulace, že ho Saúdové k tomuto kroku donutili a že ho dokonce zadržují v domácím vězení.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian uvedl, že podle informací Paříže to tak není a libanonský premiér má volnost pohybu.

Výzvy libanonských politiků k návratu Harírího domů jsou ale zatím marné.

Libanonská krize je součástí širšího konfliktu mezi dvěma nepřáteli na Blízkém východě: Íránu a Saúdské Arábie.

Nový konflikt roste

Harírí je sunnitský muslim a spojenec Saúdské Arábie, která se považuje za ochránce sunnitů v Libanonu, Sýrii a Iráku.

Naproti tomu Írán podporuje šíitské politické síly v regionu: libanonské hnutí Hizballáh, iráckou vládu, jemenské povstalce a syrský režim prezidenta Bašára Asada (ten tvoří hlavně alavité, kteří patří k šíitské větvi islámu).

Saúdská Arábie a Írán tak stojí z ideologických důvodů proti sobě a rozdmychávají konflikt i v dalších zemích, které jsou sektářsky rozdělené na sunnity a šíity.

Jejich novým vyhroceným "bojištěm" se nyní stává právě Libanon.

Izraelská hrozba Libanonu

Konflikt se postupně rodí a rozšiřuje - například o Izrael. Analytik tamního deníku Haaretz Amos Harel například napsal, že Saúdská Arábie se snaží Izrael poštvat proti Íránu a libanonskému hnutí Hizballáh. 

Oba jsou nepřátelé židovského státu. Vláda v Jeruzalémě označuje Írán za existenční hrozbu pro Izrael a izraelská armáda a Hizballáh vedly poslední velkou válku v roce 2006.

"Pokud se to znovu stane, vybombardujeme Libanon zpět do doby kamenné," hrozí i izraelský ministr výstavby a bývalý armádní generál Joav Gallant.

Vůdce hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh navíc obvinil Saúdskou Arábii, že požádala Izrael o bombardování Libanonu.

Mezitím nekončí ani další konflikty na Blízkém východě.

V Jemenu saúdská armáda bojuje na straně prezidenta proti šíitským rebelům, nazývaným Húsiové. Ti odpálili v sobotu rakety na Rijád, kterou saúdská protivzdušná obrana sestřelila. Z dodání rakety povstalcům Saúdové vzápětí obvinili Írán a jejich korunní princ Muhammad bin Salmán to označil za vyhlášení války.

V Sýrii zase Saúdové podporovali povstalce - a mezi nimi také islamisty. Asadův režim to ale s masivní vojenskou pomocí Ruska, Íránu a Hizballáhu přežil.

Vzniká koalice proti Íránu

Bývalý náměstek amerického ministra zahraničí Dov Zakheim uvedl v časopise Foreign Policy, že se formuje proti Íránu zřetelná aliance čtyř zemí: Spojené státy, Izrael, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty.

"Na něčem se domlouvají, vypadá to jako kroky k většímu tlaku na Írán," uvádí Zakheim.

S tím souvisí i to, že Saúdská Arábie ve čtvrtek vyzvala své občany, aby co nejrychleji opustili Libanon.

A libanonský premiér Saad Harírí? Ve svém projevu k rezignaci taky oznámil, že na něj Hizballáh chystal atentát.

Stejně jako na jeho otce a bývalého premiéra Ráfika Harírího, kterého před dvanácti lety zabila nastražená bomba. Vyšetřování za účasti mezinárodních expertů tehdy dospělo k závěru, že za činem skutečně stálo libanonské militantní hnutí.

Vyhnání Syřanů z města Mizaiara byl jako odsun Němců ze Sudet po druhé světové válce, nenávist vůči uprchlíkům se naštěstí nevalila celý Libanonem. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 2 minutami

Zemřel autor dobrodružných bestsellerů Clive Cussler

Ve věku 88 let zemřel americký autor dobrodružných knih Clive Cussler, který po celém světě prodal desítky milionů výtisků svých knih spojených s postavou hlavního hrdiny, oceánografa Dirka Pitta. O jeho pondělním úmrtí ve středu informovala agentura AP. Cusslerovy bestsellery vyšly ve více než 40 jazycích, včetně češtiny.

Cussler je autorem více než 80 dobrodružných románů, největšího ohlasu však dosáhla série inspirovaná jeho vlastním vášnivým zájmem o hledání lodních vraků. Hlavním hrdinou více než dvacítky knih učinil autor své alter ego Dirka Pitta, který řeší detektivní případy, pátrá po ztracených pokladech na dně oceánů a snaží se rozplést záhadné mocenské konspirace.

"Předlohou pro Dirka jsem byl já sám. Oba jsme stejně vysocí a máme zelené oči… Jediný rozdíl je, že on to umí lépe se ženami a že zestárl jen o deset let, zatímco já o 50," řekl Cussler v jednom z rozhovorů, z nějž citoval server BBC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy