Rusko pořádá kongres o Sýrii. Bude se jednat o ústavě, pozvání dostalo přes 30 tamních organizací

ČTK ČTK
31. 10. 2017 18:20
Vice než tři desítky syrských organizací dostaly pozvánku na Kongres syrského národního dialogu, který pořádá Moskva. Uskuteční se 18. listopadu v Soči a mohlo by se na něm jednat o ústavě.
Syrský prezident Bašár Asad se chce jednání o ústavě účastnit.
Syrský prezident Bašár Asad se chce jednání o ústavě účastnit. | Foto: Reuters

Astana/Moskva - Rusko pozvalo více než tři desítky syrských skupin na akci, kterou Moskva nazývá Kongres syrského národního dialogu. Konat se má 18. listopadu v Soči a jednat by se na ní mohlo o ústavě. Na webové stránce ruského ministerstva zahraničí je seznam 33 skupin, které jsou pozvány. Je mezi nimi i vyjednávací komise (HNC), která zahrnuje oponenty syrského režimu.

HNC se v minulosti účastnila politických rozvorů o Sýrii pořádaných OSN, ale netajila se na nich kritikou syrského režimu i jeho spojenců. Zda komise pozvání do Soči přijme, není jasné.

Rusko zprávu o chystaném jednání syrských skupin zveřejnilo v době, kdy v Astaně končí dvoudenní rozhovory o Sýrii. Účastnily se jich kromě Ruska také Írán a Turecko. Agentura Reuters uvedla, že další, osmé kolo astanských rozhovorů se má konat ve druhé polovině prosince.

Podle Moskvy je potřeba, aby syrské skupiny začaly jednat o příští ústavě, podle níž se budou konat parlamentní a prezidentské volby. Syrský prezident Bašár Asad se chce jednání o ústavě účastnit. Syrská opozice, která požaduje Asadovo odstoupení, zatím tyto zprávy nekomentovala.

V Astaně se o Sýrii jednalo posedmé. Jde vždy hlavně o technické a vojenské otázky. Díky těmto rozhovorům se v Sýrii podařilo sjednat lokální příměří na několika místech.

O politických otázkách se většinou jedná pod záštitou Organizace spojených národů, která pořádá rozhovory v Ženevě. Jejich příští kolo je naplánováno na 28. listopad.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Odložená sezona formule 1 by mohla začít až v říjnu

Vedení formule 1 se připravuje na variantu, že koronavirem narušená sezona odstartuje až v říjnu. V rozhovoru pro server BBC to prohlásil technický ředitel mistrovství světa Ross Brawn s tím, že by se ročník mohl protáhnout i do příštího roku.

Mistrovství světa mělo začít v polovině března, ale úvodní závod v Austrálii byl stejně jako Velká cena Monaka kvůli pandemii koronaviru zrušen. Sedm následujících Grand Prix bylo odloženo a podle provizorního kalendáře je nyní nejbližším závodem Velká cena Francie, která by se měla jet 28. června.

Vedení šampionátu, který potřebuje odjet minimálně osm závodů, aby byl považován za plnohodnotné mistrovství světa, se však připravuje i na možnost říjnového startu. "Plány pro zbytek sezony se mění každý den, situace je dynamická a nestabilní. Nejzazším termínem je pro nás říjen," řekl Brawn.

Další zprávy