Vídeň/Jeruzalém - Írán za minulé tři měsíce výrazně zpomalil dříve rychlé rozšiřování svých jaderných kapacit. A nijak se nezvýšila ani íránská zásoba uranu obohaceného na vyšší úroveň.
Píše se to ve čtvrtletní zprávě, kterou ve čtvrtek zveřejnila Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Zpráva víceméně pokrývá období od nástupu umírněného prezidenta Hasana Rúháního do úřadu.
Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Skepticky se vyjádřil izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který se netají silnými výhradami k rýsující se jaderné dohodě světových mocností s Íránem.
Zpráva MAAE na něj nijak zvlášť nezapůsobila, citovaly agentury Netanjahuovo vyjádření. Írán podle něj svůj jaderný program nerozšířil, protože "už má infrastrukturu k výrobě jaderných zbraní". Otázkou podle něj nyní je, jak se dá vojenský jaderný program Teheránu zastavit.
"Tlak sankcí musí zůstat zachován," žádá Netanjahu.
Podle Netanjahua není žádný důvod k obavám, že by Írán mohl z jaderných jednání s mocnostmi odejít. "Neutečou (Íránci), protože je to pro ně obchod snů," prohlásil Netanjahu. Zdůraznil zároveň, že Izrael Íránu nedovolí dospět k vlastnictví jaderných zbraní.
Íránská zásoba uranu obohaceného na pět nebo 20 procent vzrostla od srpna asi o pět procent na 196 kilogramů, uvedla MAAE. Stále tak tedy zůstává pod hranicí zhruba 250 kilogramů potřebných pro výrobu jaderné bomby v případě dalšího obohacení.
MAAE zároveň informovala, že Írán instaloval od srpna ve svém jaderném zařízení v Natanzu jen čtyři další centrifugy nové generace IR-2M. Tím se jejich celkový počet v Natanzu zvýšil na 15 240, ne všechny instalované odstředivky jsou ale podle MAAE v provozu.
V minulém tříměsíčním období od května do srpna přitom Írán podle agentury Reuters instaloval v Natanzu přes 1800 nových centrifug.
Právě centrifugy typu IR-2M silně znepokojují mezinárodní společenství, protože v zásadě zkracují dobu, kterou by Írán potřeboval k produkci dostatečného množství obohaceného uranu pro výrobu atomové bomby.
"Žádný velký komponent" pak Írán podle zprávy MAAE za sledované období nedodal do budovaného těžkovodního jaderného reaktoru v Aráku. Jeho výstavbu sleduje Západ s podezřením proto, že by z něj mohl Írán po zprovoznění získávat plutonium, které je pro výrobu jaderné zbraně alternativou uranu.
Aktuální zprávu MAAE očekávaly s mimořádným zájmem světové mocnosti, které s Íránem jednají o jeho kontroverzním jaderném programu. Informace MAAE přicházejí jen pár dnů po dosud nejnadějnějším kole jaderných jednání skupiny 5+1 (pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německa) s Íránem v Ženevě, které o víkendu vzbudilo naději na možnost dosažení předběžné dohody s Teheránem. Další kolo ženevských jednání je stanoveno na 20. listopadu.
Světové mocnosti se s islámskou republikou již roky snaží vyřešit spor o íránský jaderný program výměnou za zmírnění protiíránských sankcí. Západ podezřívá Íránce, že usilují o jadernou bombu, což Teherán odmítá a trvá na tom, že má zájem pouze o mírové využití jádra.